ועד העובדים במפעל "פרוטרום" במפרץ חיפה, שנמכר השבוע במחיר שיא של 7 מיליארד דולר, דורש הבטחה להמשך העסקת העובדים, כמו גם נתח מהמכירה. לטענת העובדים, המקבלים גיבוי מההסתדרות, רק קומץ מנהלים נהנו עד כה מפירות המכירה. הוועד דורש להיכנס עימו למו"מ בנושא.

מימין: זערור, אברם, יוחננוב וג'לאל בפתח מפעל פרוטרום. צילום: נחום סגל
דבר מכירת המפעל לענקית האמריקאית IFF פורסם ביום שני. לפרוטרום יש מספר שלוחות בארץ - במגדל העמק, בעכו ובבאר שבע - אבל המפעל המרכזי פועל במפרץ חיפה.

בחברה מועסקים, לטענת העובדים, כ-180 איש, חלקם הגדול במפעל שבמפרץ חיפה. שר הכלכלה מיהר להכריז על גאווה ישראלית, אבל המרוויחים הגדולים הם בעלי המניות, מרביתם מחו"ל, ובראשם הבעלים ג'ון פרבר, שחותך קופון ענק מהאקזיט. כרגע גם לא ברור כמה כסף מהמכירה יגיע למדינה ממיסים.

פרוטרום התמחתה בייצור תמציות טעם לענף המזון. בחמש השנים האחרונות הגדילה החברה באופן משמעותי את היקף המכירות, שעומד כיום, על פי הפרסומים השבוע, על 1.6 מיליארד דולר. המניה זינקה בחמש השנים האחרונות ב-600 אחוז. החברה גם קנתה חברות קטנות בחו"ל, וגם מהלך זה הביא לגידול ניכר.

בדרך כלל אקזיט בסדר גודל כזה מוציא את העובדים מאושרים אל שערי המפעל כדי להצטלם עם חיוך רחב על השפתיים. כך קרה בווייז, במובילאיי, בישקאר של סטף ורטהיימר ובשאר החברות מישראל שנמכרו בשנים האחרונות. בשערי המפעל של פרוטרום לא נראו חיוכים.

העובדים המשיכו לעבוד כרגיל, אבל נראו מודאגים מהצפוי להם בעתיד. על פי הפרסומים בתקשורת, החברה האמריקאית IFF שקנתה את פרוטרום, התחייבה להמשך העסקת העובדים במשך שלוש שנים, אולם זה לא ממש הרגיע את החששות. עובדים שדיברנו איתם השבוע חששו להזדהות בשמותיהם ולהצטלם.

אחד העובדים: "אנשים חוששים לעתידם. זה ניכר בכל דבר שהם עושים. איש לא יודע אם המפעל במפרץ ייסגר".

עשו קופה
עובד אחר: "העובדים מאוד לא מרוצים ממה שנעשה. לא יודעים איך ייראה העתיד שלהם, לא יודעים מה יקרה לפרנסתם. אפשר לראות את זה בהתנהלות וגם באיך שאנשים הולכים ומדברים. אף אחד פה לא יודע אם המפעל ייסגר. יש כאן עובדים מבוגרים, לקראת הפנסיה, ויהיה קשה למצוא מקום עבודה אחר. האווירה קשה מאוד".

עובדת: "לא ישתנה פה דבר עם המכירה. אני עובדת פה יותר מ־30 שנה, ואנחנו מרגישים ששכחו אותנו. מבחינתנו, זה להחליף את הבעלות, והעובדים לא יראו מזה אגורה שחוקה. יש מישהו שעושה פה קופה, אבל זה לא אנחנו. החששות הם כמו בעבר, כי היו פה צמצומים כל הזמן בשנים האחרונות. הבטיחו שבמשך שלוש שנים לא יסגרו, אבל התייעלות וצמצומים יש פה כל הזמן. אנחנו לא יודעים מה יהיה. אמרו לנו: 'מה שהיה, הוא שיהיה'".

עובדת אחרת: "אני עובדת כאן כ־20 שנה, וזה אירוע מאוד עצוב לכל העובדים. זה סוף תקופה. אנחנו חברה ישראלית. התחלנו לעבוד בחברה ישראלית, והיום מכרו אותנו. משנה לשנה הייצור והפעילות יעברו לחו"ל, אין לי ספק בזה. ודאי שאנחנו חוששים מצמצומים. זה יום שמח למי שייהנה מהמכירה, מ-7 מיליארד דולר, אבל לא לעובדים, שלא יראו מזה כלום".

העובדים סיפרו כי ההנהלה כינסה אותם וסיפרה להם על עיקרי ההסכם, שמבטיח את המשך קיום המפעל לשלוש שנים, אבל לא מעבר לכך. עובד: "זו תמיד היתה חברה קמצנית. אני עובד פה הרבה שנים, ואף פעם לא נתנו העלאה משמעותית בשכר". העובדים הביעו חשש שכמו במפעלים אחרים בתחום, גדות למשל, הייצור יעבור למדינות אחרות, שבהן שכר העובדים זול יותר.

יש אבא ואמא

אחרי ההלם הראשוני פנו העובדים להסתדרות, וביום רביעי, יומיים לאחר פרסום ההודעה על המכירה, נפגשו נציגיהם עם נציג ההסתדרות במרחב חיפה. בפגישה השתתפו מזכיר האיגוד המקצועי בתעשייה הפטרוכימית, רמי זערור, ומזכירת האיגוד המקצועי בסקטור המזון, רונית אברם, וכן שניים מחברי הוועד, ג'לאל ריאן וצבי יוחננוב. יו"ר הוועד, מיכאל רוזנברג, אמור היה לחזור באותו ערב מחו"ל.

בתום פגישה טעונה, שנמשכה מספר שעות, ניסחו נציגי העובדים וההסתדרות הודעה שבה קראו להנהלה להיכנס למו"מ מיידי איתם, כדי להגיע לפתרונות מוסכמים. בהודעה שפירסמו נכתב: "הסכם המכירה של פרוטרום הוא השני בגודלו במשק הישראלי.

הסכם זה הותיר את ציבור העובדים, שבזכותם הגיעה החברה להישג כל כך מרשים ותקדימי, ללא כל נתח בהצלחה, למעט קומץ בכירים. ההסכם נעשה תוך הפרחת הבטחות כלליות, חסרות כל בסיס, על המשך פעולות החברה בישראל, אולם בפועל לא ניתנה כל הבטחה קונקרטית להבטחת המשך התעסוקה של העובדים, להבטחת השמירה על זכויותיהם מתוקף ההסכם הקיבוצי, וללא פתיחת מו"מ לשיפור תנאיהם, המתבקש מן המכירה הכל כך משמעותית".

העובדים מסרו בהודעתם: "דרישת נציגות העובדים היא להיכנס למו"מ במטרה לשמר ראשית את הזכויות המעוגנות בהסכם הקיבוצי ולשפר את תנאי העבודה, וכן לקחת בחשבון גם את העובדים כחלק אינטגרלי הזכאי לנתח מהמכירה".

גם יו"ר ההסתדרות במרחב חיפה, משה מזרחי, התייחס לחוסר הבהירות באשר לעתיד העובדים: "למאות עובדי פרוטרום יש אבא ואמא. יש להם ועד עובדים חזק, והם חברי הסתדרות העובדים. לא נאפשר פגיעה בפרנסתם של מאות עובדי פרוטרום או הפרה של הסכמי העבודה שלהם".

מפרוטרום נמסר: "פרוטרום רואה מאז ומתמיד בעובדיה שותפים להצלחת החברה. במסגרת ההסכם עם IFF הובטח המשך הפעילות היצרנית ופעילות המו"פ בישראל בהיקפה הנוכחי לשלוש שנים לפחות, בכוונה להגדיל את הפעילות ולא לצמצמה. פרוטרום רואה בעובדיה נכס ראשון במעלה, ותמשיך להקפיד ולשמור על זכויות העובדים גם בעתיד".