שירים בסגנון סן רמו ושאנסונים צרפתיים - אלה החומרים שמהם יורכב אלבום הבכורה של הזמר אבי טויטו מקרית ים, ששיחרר לאחרונה לרשת את הסיגנל השני שלו, "האיש שממול".

"לרבים הסגנון יושב בתת מודע שלהם, רק צריך לעורר אותם". אבי טויטו. צילום: פרטי

למרות שהוא יודע היטב שהסגנון שלו רחוק מהמיינסטרים בארץ ובעולם, מקווה טויטו שכמו שבשבילו הסגנון הזה חי וקיים, כך גם עבור אחרים שמתגעגעים.

טויטו (50) נולד, גדל והתחנך בקרית ים למשפחה מסורתית מרובת ילדים. הוא התחיל לשיר בבית הכנסת, לבקשת אביו, ואחר כך היה סולן במספר להקות מגיל צעיר.

בעבר ניהל את הלהקות הייצוגיות של מתנ"ס קרית ים, שבחלקן קלטו ילדים ממשפחות במצוקה. טויטו מספר כי בשכונת אג"ש ('12 השבטים') שבה גדל, היו משפחות מרובות ילדים בבתים קטנים וחמים. באחד ממופעי יום העצמאות, שבו הופיעה אחת הלהקות שהקים, הוא עלה ביחד עם הלהקה, ומאז התעורר בו הרצון לשיר ולהופיע.

"עבדתי עם הילדים, רציתי שפשוט לא יהיו ברחובות. בניתי להם מסגרת, עם חוגים ופעילויות, בלי כסף. כל יום שעה, עד 15:00. הופענו גם בבתי אבות ובמועדוני נכים".

עם השחרור מהצבא עזב טויטו את הפעילות במתנ"ס, הקים משפחה והתרחק מעולם המוסיקה. את פרנסתו מצא בתחום החשמל, עד שקרתה לו תאונה קשה. "שנאי במשקל ארבעה טון נפל עלי", סיפר השבוע. הובהלתי בנט"ן לבית החולים, הייתי מאושפז תשעה ימים, ואחר כך הייתי חצי שנה בכיסא גלגלים. עד היום אני סובל מהפציעה, ונאלצתי לוותר על העיסוק בחשמל".

כיום עוסק טויטו בתחום המחשבים. לפני 11 שנה, הוא מספר, קרא בלוג שהשפיע עליו, המוזה נחתה עליו והוא החליט לחזור למוסיקה. יחד עם אחת מהבנות שטיפח בלהקת המתנ"ס בעבר, כתב והלחין שיר ראשון, ומאז הוא עובד על חומרים, וכעת שיחרר את השיר השני, גם לצפייה ביוטיוב.

השיר החדש, 'האיש שממול', מקבל עיבוד בסגנון המוסיקה קלאסית ללחן קליט ומילים עם הרבה מסר. "השיר בא לנסות לשנות פה משהו, למקום טוב יותר. השיר עלי למעשה, ורציתי שהקהל יקבל טעימה ממני".

איך מקבלים את השיר?
"יש הרגשה מעורבת לגביו, יש איזו פליאה, כי הטקסט לא שייך למיינסטריים כיום. היום לא שרים ככה, זה משהו שמזכיר את סן רמו, קצת איטלקי, קצת צרפתי, כמו שאנסון. זה הסגנון שלי".

אתה מנסה להחזיר למודעות הקהל את הסגנון הזה?
"שמעתי המון המון שאנסונים, מוסיקה צרפתית ומוסיקה איטלקית, וזה הפך חלק ממני. כשחזרתי לעבוד בתחום, התת מודע פעל, ולא חיפשתי דווקא ללכת למה שמקובל היום. אני חושב שיש עוד רבים שהסגנון הזה יושב בתת מודע שלהם, רק צריך לעורר אותם".