בעלי עסקים בציר אח"י אילת בקרית חיים פנו לעורך דין בעקבות החלטת עיריית חיפה להגביל את שעות הפעילות בציר. עו"ד יניב לנקרי: "אנחנו פועלים לקראת משא ומתן עם העירייה על מנת למצוא פתרון הוגן יותר".

"מדובר בשינוי סטטוס קוו של עשרות שנים". רח' אח"י אילת. צילום: נחום סגל

לפני כשבועיים אישרה מועצת העיר חיפה מסמך מדיניות לשעות פתיחת העסקים בעיר. במסגרת מסמך המדיניות נקבעו שעות הפעילות המותרת לעסקי מזון ובילוי ברחובות שונים בחיפה, בהם פאבים, מסעדות, בתי קפה ועוד.

במסגרת המסמך הוחלט כי עסקים בחלק הארי של רחוב אח"י אילת יוכלו לעבוד עד השעה 03:00 בלבד. עסקים הפועלים בשכונות מגורים יוכלו לפעול עד השעה 23:00, כפי שנקבע בחוק.

ברחוב אח"י אילת בתי עסק ובילויים רבים, חלקם עובדים עד אחרי השעה 03:00 בסופי שבוע וחלקם פועלים 24 שעות ביממה. כך, שהחלטה זו של העירייה לטענתם, פוגעת בפרנסתם ובעסק שלהם. שכן, רבים הקימו את העסק לפני ההחלטה, בידיעה שהם יכולים לפעול כל הזמן.

בעקבות זאת פנו בשבוע שעבר מספר בעלי עסקים ברחוב לעו"ד יניב לנקרי במטרה לשנות את ההחלטה.

עו"ד לנקרי: "הטענות הן קודם כל שאי אפשר לשנות את כללי המשחק תוך כדי משחק. זה למעשה הרחוב המרכזי היום בציר, מדובר ככל הנראה באיזו שהיא סיסמת בחירות בתוך שנת בחירות. מתעלמים פה מעקרון שנקרא עיקרון ההסתמכות.

"אדם שפתח פה עסק, ידע שהוא יוכל לפתוח אל תוך הלילה. האזור הזה כולו הותאם במסגרת שינוי תב"ע לכך שתהיה פה פתיחת עסקים בלילות. לכן, ההחלטה עצמה של העירייה היא לא סבירה. ממועד קבלת ההחלטה.

"למיטב ידיעתנו טרם התחילו לאכוף את זה, והתקנה היא תקנה שהציבור לא יכול לעמוד בה. אנחנו לא מזלזלים כמובן ברווחת התושבים אבל סבורני שמדובר בסיסמאת בחירות בתוך שנת בחירות מאחר שמדובר בשינוי סטטוס קוו קיים כמעט עשרות שונים.

"כרגע הם לומדים את ההחלטה הקשה של העירייה ואנחנו מזמינים את העירייה כמובן לעמוד איתנו במשא ומתן כדי למצוא פתרון הוגן יותר ולא חותך. אם העירייה לא תדבר ולא תמצא פתרון פחות קיצוני, אנחנו נאלץ להביא את ההכרעה לפתחו של בית המשפט המחוזי והגשת עתירה.

"יצרנו קשר עם העירייה ואנו ממתינים למוצא פיהם. לא מעלים על דעתנו שציר מרכזי בתל אביב ייסגר באבחה אחת מבלי שגם נתנו לבעלי העסקים להשמיע את הטענות שלהם. פשוט החליטו וזהו".

מעיריית חיפה נמסר: "מסמך המדיניות מרחיב מאוד את שעות הפעילות המותרות ל"בתי אוכל" משעה 23:00 (כפי הקבוע בחוק היום) לשעה 03:00 וזאת לאור אופיו של רחוב אח"י אילת המערב מגורים ומסחר.

"המסמך אושר על ידי מועצת עיריית חיפה לאחר הליך שיתוף ציבור מעמיק, במסגרתו ניתנה לכל התושבים ובעלי העסקים בעיר הזדמנות להביע את דעתם הן ביחס לעצם קביעת המדיניות והן ביחס לשעות שהוצעו בו לכל אזור בנפרד.  

"בתוך כך הודיעה כבר העירייה כי יישום המדיניות ייבחן לאורך זמן ונציגיה ייפגשו ברצון עם כל בעל עניין בנושא".