חבר מועצת העיר קרית ים, עו"ד מורדי פיזיצקי, שלח אתמול (ראשון) מכתב תלונה חריף לרשות השנייה נגד השדרנית אופירה אסייג, שהעליבה את בנות העדה הגיאורגית בתוכנית פתיחת העונה החדשה 'אופירה וברקוביץ".

'אופירה וברקוביץ'. צילום מסך

עו"ד פיזיצקי מציין, כי באותה תוכנית (28.4) ראיינה אסייג בין היתר את אמיר חצרוני ואת מלכת היופי לשעבר טיטי איינאו. לדבריו, אסייג פגעה בבנות העדה הגיאורגית.

בתוכנית אמרה אסייג כי בת העדה הגיאורגית לא תזכה בתחרות מלכת היופי ופיזיצקי ראה בכך עלבון קשה שמטיל ספק ביופיין של בנות העדה. פוסט שהעלה ברשת זכה לתגובות נזעמות בקרב בני העדה מכל רחבי הארץ.

במכתב לנציב תלונות הציבור ברשות השנייה כתב עו"ד פיזיצקי: "כבן לעדה מפוארת, העדה הגיאורגית, אשר שמרה על מסורת ארוכת שנים, מעל 2,600 שנה בגולה, ונאחזה בזהות היהודית שלה, חרה לי מאוד לשמוע את התבטאויותיה הירודות וחסרות הטעם, המלוות בשמץ של ארסיות וגזענות כלפי נשות העדה הגיאורגית באשר הן.

עו"ד מורדי פיזיצקי. צילום: מיכל ראובן

"כמי שאוחזת במיקרופון ואומרת את דעתה לכל דיכפין, בין אם מוצא הדבר חן בעיניו אם לאו, הגב' אסייג מגדישה את הסאה כל תכנית מחדש ופוגעת לא מבלי משים בציבורים שלמים, ושמה אותם ללעג ולקלס. וכל זאת על שום מה? על מזבח הרייטינג ניתן להקריב הכל גם פגיעה ברגשות ציבור שלם.

"אנוכי וחבריי וככלל בני העדה איננו מוכנים עוד להסכים עם המצב בו איש/אשת תקשורת, ולא רק הוא/היא/הם מתוך בורות עמוקה ומבלי לבצע הבחנה ו/או אבחנה, בקלילות הדעת שלא לומר בזדון, מסיתים נגד מגדר שלם בעדה מפוארת אשר רשמה בתולדותיה פרקים מפוארים". 

במכתבו תוקף חבר המועצה את קביעותיה של אסייג לגבי היופי של בנות העדה הגיאורגית: "מי שם את הגב' אסייג להיות 'המבינה הגדולה' באיכות ויופי בנות העדה? מה ניסתה לרמוז או אפילו לומר בפה מלא נדמה כי את הקורה בתכניתה רק הרוח מנווטת ולא אדם יצירתי ומעניין אלא רדוד, בעל חוסר רגישות לניואנסים אשר עדיין מפעפעים בחברה הישראלית על גווניה השונים.

"נדמה שהדבר איננו משרת מטרה כלשהי למעט מטרותיה שלה להוריד את תרבות השיח לביבים, ובכל תכנית היא מנציחה מצב זה. ניתן לומר רבות על השתלחויותיה במרואיינים, לשונה והתנהגותה הגסה, מדי לעיתים לטעמי, אולם איש איש וטעמו הוא.

"אולם, ניתן היה לשער כיצד הייתה מגיבה אילו נאמר דבר על ציפור נפשה, בנות עדתה היא, אותן אני מעריך הערכה רבה. על כך נאמר "כל ההמון כקול שדי", אך האם נכון הדבר ואולי מלעיטים את ההמון כדברי מרי אנטואנט 'בעוגות', במין זירת התגוששות וקרבות זבי "דם" כלחם ושעשועים להמונים.

"אנא, התעשתו נא טרם יהא הדבר מאוחר מדי ואנה אנו באים. נא טיפולכם המסור בתלונתי זו, ועדכוני בדבר".

אופירה אסייג מסרה: "הדברים נאמרו בהומור. אני אוהבת ומכבדת את כל האנשים מכל העדות ומתנצלת אם מישהו נפגע מהדברים".