צילום ארכיון: עידו ארז

בכבאות הארצית, באמצאות דוברי תחנות המשנה, הוציאו הבוקר הנחיות לציבור הרחב בעקבות מזג האוויר החם והיבש - העלול להביא להתפשטות מסוכנת של המדורות עד לכדי שריפות גדולות. בכבאות הארצית הודו כי היו מעדיפים שהתושבים כלל לא יבעירו מדורות עקב מזג האוויר החם.

"על פי כל התחזיות הערב צפויות לנשוב רוחות מזרחיות ערות בשילוב טמפרטורות גבוהות מהרגיל לעונה ולחות נמוכה", נמסר מהכבאות. "זהו שילוב אשר עלול לגרום להתפשטות מהירה של שריפות.

"לפיכך אנו פונים לציבור לאיחוד מדורות, הקטנת היקפן וצמצום כמות חומר הבערה. נוסף על כך יש להקפיד על שמירת מרחקי בטחון גדולים מהרגיל ומאלו הקבועות בתקנות".

בעיריות בקריות הוציאו הנחיות ברורות לקראת ל"ג בעומר והדגישו לתושבים לערוך את המדורות רק במקומות שיועדו לכך ופורסמו במעוד מועד. 

עיריית קרית ים פירסמה הודעה לחוגגים ל"ג בעומר. "מתוך דאגה לשלום הציבור והסכנה הגבוהה במיוחד הנשקפת הערב בשל תנאי מזג האוויר פועלת עיריית קרית ים לביטולן של כל מדורות החג ברחבי העיר וקוראת גם לציבור כולו להימנע מהדלקת מדורות בכל מקום ובכל מחיר. במקביל פירסם ראש העיר, דוד אבן צור, הודעה לכל מנהלי מוסדות החינוך והודיע לכם כי אין אישור לקיים את כל המדורות הכיתתיות המוסדיות והקהליות - ונזהרתם לנפשותיכם".

עיריית קרית אתא: "מנהלי מוסדות חינוך וגני ילדים נדרשו לא לקיים אירועים כיתתיים המקיימים הדלקת מדורות. הנחיות המשטרה המחייבות הן באדר לגודל המדורות אותן יש לקיים בקוטר של עד מטר וגובה של עד חצי מטר. העירייה קוראת לתושבים לקיים את הנחיות מתוך דאגה לשלום הציבור. אם יימסרו הנחיות נוספות מגורמי השלטון המוסמכים הן תועברנה לציבור".

קרית חיים וקרית שמואל - עיריית חיפה, שנכבתה רבות בעבר וטרם סיימה לשקם את נזקי השריפה האחרונה, היתה הראשונה שהודיעה כי היא אוסרת לקיים מדורות בתחומה.

הודעה נשלחה זה מכבר על ידי מערכת החינוך על כך שאינה מאשרת הדלקת מדורות במסגרת מערכת החינוך, ויש לקיים הפנינג במקום. במקביל הודיעה העירייה כי צוותים מתוגברים של הפיקוח והשיטור העירוני יסיירו בעיר כדי למנוע הדלקת אש וכיבוי מדורות במקרה הצורך הודיעה אף היא על איסור קיום מדורות בשטחן הערב, בשל תנאי מזג האוויר.

קרית מוצקין מקיימת מדורה מרכזית במגרש בסמוך לבית ספר נבון הכולל הופעה של זמר. האירוע יתקיים והדלקת המדורה תישקל בהמשך לאור ההנחיות מכיבוי אש והמשטרה. מגרש זה הינו המקום היחיד בעיר בו ניתן להדליק מדורות. הפיקוח העירוני שיהיה במקום ינחה את הציבור לגבי הדלקת מדורות על פי ההנחיות שיתקבלו. נכון לעכשיו, מותר להדליק מדורות קטנות בלבד.

עיריית קרית ביאליק קיימה הערכת מצב והוחלט להמליץ שלא לקיים מדורות ל"ג בעומר. מדורות כיתתיות וקהילתיות לא יתקיימו. מי שבוחר להדליק מדורה, נדרש לפעול על פי הנחיות הרשות הארצית לכבאות והצלה.

במערך הכבאות בישראל הדגישו:

▪יש לפעול לאיחוד מדורות מטעמי בטיחות וזיהום אויר.

▪לאור מזג האוויר החריג הצפוי המלווה ברוחות ערות אנו מבקשים להקטין את היקף מדורות על מנת לצמצם את הסיכון שהאש תצא מכלל שליטה.

▪יש למקם את המדורה במקום נקי מחומרים דליקים.

▪ הדלקת האש תעשה אך ורק על ידי אדם מבוגר, שישמש אחראי וישגיח על הילדים.

המחשה: שאטרסטוק

▪יש להדליק את האש עם כיוון הרוח.

▪ מומלץ להחזיק בקרבת מקום שני דליי מים.

▪אין להשאיר מדורה ללא השגחה.

▪יש לוודא  כיבוי מוחלט של האש טרם עזיבת המקום.

במידה והאש יוצאת משליטה יש לחייג ללוחמי האש 102.