ארגונים למען בעלי חיים בחיפה ובקריות מפעילים סיירת מתנדבים שתסתובב בין המדורות על מנת למנוע מצבים של התעללות בבעלי חיים.

"בכלביות העירוניות נקלטים בעלי חיים עם כוויות בכל חלקי גופם". צילום: אילוסטרציה pixabay

עיריית קרית ביאליק פירסמה הודעה לציבור הקוראת שלא להתעלל בחיות במסגרת מדורות ל"ג בעומר.

מדי שנה מתים ונפצעים בייסורים מאות בעלי חיים שמושלכים לאש. המקרים מתרחשים במקומות שונים בארץ, במהלכם בני הנוער מכניסים למדורה גורי חתולים או כלבים, שנשרפים למוות בייסורים. השנה החלו עמותת למען בעלי חיים בהסברה בנושא כדי למנוע מקרים מסוג זה. נפתחו קבוצות פייסבוק ופרסומים להורים.

גם בקרית ביאליק החליטו השנה לנסות ולהקדים תרופה למכה. בעקבות זאת פרסמה העירייה הודעה לציבור בזו הלשון: "מדי שנה אנו מגלים מקרים רבים של התעללות בבעלי חיים במסגרת מדורות ל"ג בעומר ברחבי הארץ. מרבית המקרים מתגלים רק בדיעבד כאשר אנו מוצאים שרידים של חתולים וכלבים.

"בכלביות העירוניות נקלטים בעלי חיים עם כוויות בכל חלקי גופם. לצערנו, רק חלקם מצליחים לשרוד אחרי קבלת טיפול רפואי". כמו כן קראה העירייה לבעלי כלבים שלא להוציאם ללא רצועה.

לטענת הווטרינר העירוני, ד"ר דדיה, אירועים מסוג זה לא התרחשו באיזור כבר למעלה מעשור. "היו מקרים בודדים כאלה בעבר ברשויות הסמוכות", אמר דדיה. "כבר שנים רבות שלא נתקלנו במקרה כזה ואני מקווה שגם לא יקרה. אולי הפרסום ירתיע אנשים או יגרום להם להגביר מודעות לנושא ולדווח בזמן אמת על מקרים מסוג זה".

לדברי עו"ד אליס גולדמן, יו"ר החוג לזכויות בעלי חיים בעבודה ותושבת מפרץ חיפה, ברחבי חיפה והקריות תפעל סיירת של מתנדבים שינסו למנוע מצבים של התעללות בבעלי חיים.

"לדאבוני הרב, בכל שנה אנו, פעילים למען זכויות בעלי החיים נאלצים להתמודד עם תופעות איומות של השלכת בעלי חיים לתוך מדורות (לרוב מדובר על גורי חתולים וכלבים) בשביל הכיף", אמרה: "ולכן כבכל שנה בשנים האחרונות אנו מגייסים סיירות שמורכבות ממתנדבים, שיסיירו במדורות ויסבירו לילדים על הכאב והסבל של הייצורים האומללים. במקביל כמובן לתפיסת עבריינים ודיווח עליהם.

"אני יוצאת מכאן בקריאה להורים ומורים לשים לב לתופעה הזאת בקרב הילדים. בנוסף, כפעילת סביבה, אבקש ממנהלי בתי הספר לאחד מדורות על מנת להפחית את הזיהום הסביבתי הנוצר משריפות".