שוטרים פשטו ביום שלישי בבוקר על בתים של מספר תלמידים מאורט קרית ביאליק ועיכבו אותם לחקירה בחשד לשימוש בסמים. 

"אילו הוזמנו, הם היו מתייצבים". אורט ביאליק. צילום: דורון גולן
השוטרים הגיעו לבתי התלמידים בשעות בוקר מוקדמת, ערכו חיפוש ולקחו אותם לחקירה, שבתומה הם שוחררו. קרובת משפחה של אחד התלמידים כעסה: "לקחו אותו כאחרון העבריינים, בלי שום סיבה".

קרובת המשפחה סיפרה: "בשעה שש וחצי בבוקר הגיעו שני שוטרים לבית התלמיד, עם צו חיפוש מבית המשפט. הם לא הסבירו למה הגיעו. הם ערכו חיפוש בחדרו של הנער, הוציאו דברים מהארונות ומהמגירות.

"לאחר מכן הם לקחו אותו איתם לתחנה בניידת, כאילו הוא אחרון העבריינים, בבהלה רבה. זו סיטואציה לא נעימה. הכל קרה בנוכחות ההורים והאחים הקטנים שלו, על כלום ושום דבר. אחרי שעתיים שיחררו אותו. זאת היתה טראומה. הילד ניסה לשמור על קור רוח, אבל אף אחד לא באמת יודע מה הרגיש. ההורים נכנסו ללחץ רציני.

"אני חושבת שאם לא היו שום ראיות או הוכחות, היה אפשר גם להזמין את הנער לתחנה בצורה מכובדת, עם ההורים, בשעה רגילה ולא בשעת בוקר מוקדמת", הוסיפה קרובת המשפחה. "היה אפשר אפילו להזמין אותו בהזמנה טלפונית, ולא בכזו סערה.

"זו תקופה של מבחנים, התלמידים בלחץ, וכל העניין הזה לא הוסיף. אני לא יודעת מה השיקולים והנסיבות. בסך הכל מדובר באנשים נורמטיביים ושומרי חוק. אם היו מזמנים אותם, הם היו מתייצבים בשעה שהוזמנו".

מבית הספר אורט ביאליק נמסר: "הנושא נמצא כעת בבדיקה משטרתית ואנו מנועים מלהתייחס".

במשטרה אישרו ל"מיינט קריות" את פרטי הפעילות, אך סירבו למסור פרטים על החקירה בשל חשש לשיבושה.

על המאבק של המשטרה בסמים בקרב בני נוער אמר רפ"ק גיא וגנר, ראש משרד חקירות של יחידת נוער חשיפה בימ"ר (יחידה מרכזית) מחוז חוף: "לשמחתי, בשנה האחרונה בתי הספר משתפים פעולה עם המשטרה, והם בעצמם מנסים לעקור את התופעה.

"אנחנו מאתרים את התלמידים המשתמשים בסמים, ודרכם מגיעים לסוחרים. זאת מלחמה יומיומית, שאין בה פתרונות קסם. התופעה של שימוש בסמים חודרת לכל שכבות הנוער, ללא הבדל ברמת חייהם. תפסנו גם ילדים למשפחות מהעשירון העליון. לא מדובר רק בבנים למשפחות מצוקה".

במישור השיקומי
הטיפול בבני נוער בכל הקשור לעבירות הסמים הוא במישור השיקומי, בעיקר כשמדובר בעבירה ראשונה, ואם הנער נתן עדות אמת לחוקריו ושיתף עימם פעולה. במקרה כזה פותחים לקטין תיק הנקרא 'טיפול מותנה', ולא מעמידים אותו לדין.

"אם לא יחזור על מעשיו, לא יהיה לו רישום פלילי. לעומת זאת, נגד מי שסיפק לקטינים סמים ייפתח תיק פלילי והוא יועמד לדין.

רפ"ק וגנר: "מרבית בני הנוער שנתפסים על ידנו הם לא עבריינים, ועל כן הם משתפים פעולה, כי הם רוצים לחזור לדרך המלך. חלקם הגדול כלל לא מבין את החומרה של השימוש בסמים והמשמעות של עבירה פלילית. למשל, ילד שאירגן סמים לחבר'ה לא מבין שהוא סוחר סמים, ולבטח לא מבין את חומרת העבירה של סחר בסמים.

"מעורבות ההורים בחקירה היא בעלת משמעות, ובסוף כל חקירה ההורים מוזמנים, הקטין מספר להוריו מה הוא עשה ועל מה הוא נחקר. החוקר שיושב עימם מסביר להורים מה המשמעות של החקירה, וכי לבנם יש הזדמנות נוספת ליישר את דרכו".

נדגיש, כי וגנר התייחס למאבק המשטרה בסמים במחוז באופן כללי, ולא למקרה הספציפי של אורט קרית ביאליק.