מולא אלופו, עולה ותיקה מאתיופיה, תושבת קרית ים, שמחה מאוד כאשר לפני כמה שנים נפתח בית הספר היסודי הדתי אור אבנר ממש מול ביתה, ברחוב צה"ל בקרית ים..

קראו עוד על אפליית בני העדה האתיופית:
יוצאי אתיופיה, אין לנו מקום בשבילכם במקלט
האתיופים הגיעו לכיתות - וגילו שאין להם מקום
הצטרפו לעמוד של "ידיעות הצפון" בפייסבוקאלופו חשבה, כי שני ילדיה, שמואל ומזל, לא ייאלצו ללכת ברגל עד לבית הספר הממלכתי דתי מוריה, במרכז העיר, אלא יחצו את החנייה שמפרידה בין ביתם לבין בית הספר החדש. אבל, לא כך קרה.

אלופו: "לא רציתי שילמדו בבית ספר חילוני, ובית הספר הדתי הקרוב הוא מוריה שבמרכז. זו הליכה של עשר דקות, או רבע שעה, ואמרתי שטוב שלא יילכו כך בחורף, בגשם. שמחתי שאור אבנר נפתח, אבל אמרו לי שלא מקבלים שם אתיופים, אז בכל זאת רשמתי את הילדים במוריה.

"היה חורף אחד מאוד גשום, שהיה להם קשה להגיע לבית הספר. באותה שנה סגרו את המעבר דרך רודמן, והילדים היו צריכים לעשות עיקוף דרך הים. אחר כך שמעתי מעוד אתיופים שלא מקבלים את ילדיהם לאור אבנר. אני גרה ממש מול בית הספר, ולא רואה אף אתיופי נכנס לשם. הילדים שלי הלכו כל היסודי עד למוריה, וזה בכלל לא היה קל".

אלופו אינה היחידה מבין עולי אתיופיה שילדיה לא זכו ללמוד באור אבנר. בקרב הקהילה האתיופית הגדולה בעיר זו כבר עובדה ידועה שילדיהם לא מתקבלים לבית הספר. עולה ותיק מאתיופיה: "כולם יודעים, ואף אחד לא עושה כלום. אנחנו לא יודעים לצעוק, וכך זה נמשך שנים".

על שם אביו של לבייב
אור אבנר, השייך לרשת ארצית של בתי ספר הנושאת שם זה, הוא בית ספר פרטי, הנחשב יוקרתי מאוד, שהוקם על ידי איש העסקים לב לבייב. כיום הוא מנוהל על ידי רשת מעיין החינוך התורני. הילדים שלומדים בו מקבלים הרבה יותר ממה שמקבלים ילדים הלומדים בחינוך הממלכתי דתי הרגיל.

לבית הספר יש אתר אינטרנט מושקע, ובו מידע רב על הפעילויות והתכנים. לאחר הלימודים מתקיימים, לבחירה, חוגי העשרה והנאה ללא תשלום, עד לשעה 16:00. במקום פועלים גם גן ילדים וצהרון.

מנהלת בית הספר, חנה אברמוביץ, מסבירה באתר את מהות השם ואת מהות בית הספר, וכך היא כותבת: "שם בית הספר, אור אבנר, לא נבחר כך סתם. אבנר הוא שם אביו של מר לב לבייב, שלו התודה והברכה על הקמת בית הספר והפרחתו, וה'אור' הינו המוטיב של בית ספרנו".

בעקבות תלונות שהגיעו למערכת mynet על כך שבית הספר לא קולט תלמידים ממוצא אתיופי, הגענו ביום שלישי השבוע, בשעה 7:45 בבוקר, לשער בית הספר, בפינת רחוב צה"ל. באותה שעה היה הרחוב עמוס בילדים שהולכים למוסדות החינוך בעיר, רבים מהם עולים מאתיופיה.

רחוב צה"ל קרוב למרכז הקליטה בעיר, לשם הגיעו בזמנו רבים מעולי אתיופיה, אשר בסופו של דבר בחרו להתיישב דרך קבע בקרבת מקום. תלמידים רבים ממוצא אתיופי חולפים ליד אור אבנר, אבל איש מהם לא נכנס פנימה.

רובם פונים לבית הספר התיכון הממלכתי דתי לוינסון, שנמצא בסמוך, ואחרים, תלמידי בתי הספר היסודיים, הולכים בדרך הארוכה מרחוב צה"ל לכיוון בית הספר מוריה, דרך המעבר שנפתח בבית הספר רודמן. למקום מגיעים בזה אחר זה אוטובוסים שמסיעים את הילדים לאור אבנר. אוטובוס ראשון, עשרות ילדים יורדים, ואין ביניהם ולו עולה אחד מאתיופיה. אוטובוס שני - אותה תמונה. הורים מסיעים את הילדים למקום, ואיש מהם אינו ממוצא אתיופי.

בשלב מסוים צילם הכתב את הילדים היורדים מההסעה. השומר, שכבר לפני כן ביקש לדעת לפשר הנוכחות שלנו במקום, ניסה למנוע את הצילום, התקשר למוקד העירוני והזעיק ניידת של השיטור המשולב. גם מנהלת בית הספר יצאה החוצה וטענה כי הורים ומורים טענו שנוכחות הכתב מטרידה אותם.

על השאלה אם לא מטריד אותם שבין עשרות הילדים בבית הספר אין ולו ילד אתיופי אחד, איש לא ענה. לבסוף, לאחר השעה 8:00, כשנשמע הצילצול, ננעל שער בית הספר.

מנהלת בית הספר, חנה אברמוביץ, סירבה להגיב בטענה שאין לה סמכות לשוחח עם עיתונאים, והבטיחה להעביר את בקשת התגובה שלנו לגורם המתאים ברשת.

מעיריית קרית ים נמסר: "מדובר בבית ספר השייך לזרם הדתי העצמאי, שאינו נתון לכל פיקוח עירוני. כל הנעשה בו הוא באחריות בלעדית של הרשת המפעילה אותו אל מול משרדי הממשלה השונים".

מהנהלת רשת מעיין החינוך התורני, שמפעילה את אור אבנר, נמסר: "אנו גאים שעם מיטב תלמידי רשת החינוך נמנים אלפי תלמידים בני העדה האתיופית. בהנהלת הרשת לא התקבלה כל פנייה של תלמיד בן העדה האתיופית שביקש להירשם לבית הספר בקרית ים ולא התקבל. אילו היתה תלונה כזאת, היינו בודקים אותה לעומקה".

ממשרד החינוך נמסר: "הנושא נמצא בבדיקה מעמיקה של הפיקוח על בית הספר".