צילום: ערן לוף עיריית קרית אתא מתגאה מעל לכל במה אפשרית בסכומי הכסף שהיא משקיעה בתחום הנגשת מוסדות ציבור עבור נכים ומוגבלים, אבל בפועל, סניף משרד הפנים, הפועל בצמוד לבניין העירייה, אינו מונגש, ונכים מתקשים לקבל בו שירות.

קראו עוד ב-mynet:
נכה אוהדת מכבי נאלצה לשבת ביציע בית"ר
אין שירותי נכים למבקרים בבית החולים
הצטרפו לעמוד של "ידיעות הצפון" בפייסבוק

"לא יעלה על הדעת כי בשנת 2012 פקיד יצטרך לצאת החוצה כדי להחתים נכה על מסמכים הדרושים להוצאת תעודת זהות", אמרה השבוע תושבת העיר (שמה שמור במערכת) לאחר שחזרה מזועזעת מביקור בסניף משרד הפנים בעיר.

העירייה לא מפספסת הזדמנות כדי להתגאות בעשייה שלה למען הנכים. בחודש מאי 2010 נפגש ראש העיר, יעקב פרץ, עם נציגי עמותת נגישות לישראל, בהם ד"ר רויטל סבירסקי, שמכהנת גם כחברת מועצה בקרית ביאליק.

בפגישה הציגו חברי העמותה בפני ראש העיר את הקשיים בהם נתקלים נכים ומוגבלים מבחינת נגישות פיסית בעיר, וכן את הצורך בשיפור הנגישות במבני הציבור. עוד הועלה הצורך בהסברה ובהכנות לשעת חירום בכל הנוגע לבעלי הצרכים המיוחדים בעיר.

ראש העיר אמר אז כי קרית אתא השקיעה בהנגשה של מבני ציבור לטובת ציבור בעלי הצרכים המיוחדים, אולם עדיין יש לפעול רבות על מנת לשפר את המצב. פרץ אמר כי באופן מיידי תפעל מהנדסת מחלקת התשתיות העירוניות יחד עם חברי העמותה לעריכת סקר מקיף לצרכי הנגישות בעיר, ומיד לאחר מכן תפעיל העירייה תוכנית עבודה לביצוע עבודות בהתאם לאילוצי התקציב.

חברי העמותה וראש העיר סיכמו על הרחבת פעילות הסברה בבתי הספר ומוסדות החינוך, והגברת הקשר בין ציבור בעלי הצרכים המיוחדים עם מחלקת הרווחה ורשת המתנ"סים העירונית.

כמה חודשים לאחר מכן, בישיבת מועצה, אושרו הגדלות תב"ר בגין הנגשת תחנות אוטובוס ברחבי העיר בסך 235,592 שקל במימון משרד התחבורה, משרד הפנים וקרנות הרשות. ראש העיר, יעקב פרץ, אמר אז: "עיריית קרית אתא רואה חשיבות עליונה במתן פתרונות נגישות בכל רחבי העיר. במקביל, אנו ממשיכים להשקיע במבני ציבור וחינוך ופועלים לשיפור איכות החיים של התושבים".

אבל כנראה שפרץ לא ראה מה שקורה במשרד הפנים, הממוקם בצמוד לבניין העירייה. המבנה לא נגיש, ונכים בכיסאות גלגלים אינם יכולים לגשת לשם.

תושבת העיר: "בעלי הוא נכה ושתי רגליו קטועות, והוא כבר בן 66. נסענו לבניין העירייה, למשרדי משרד הפנים, כדי להוציא תעודות זהות. יש שם עלייה, ולא היתה דרך בעולם שהוא יוכל לעלות אותה בכיסא הגלגלים. פשוט אין גישה לנכים. אז אני נכנסתי, והוא נשאר ברכב לבד חצי שעה.

אחר כך פקיד יצא אליו לאוטו כדי להחתים אותו על הטפסים. הוא עבר שתי קטיעות, הוא זקוק לדיאליזה שלוש פעמים בשבוע, והוא נאלץ להישאר לבד ברכב חצי שעה, כי פשוט אין דרך להגיע למשרדים. איך יכול להיות בעיר גדולה כמו קרית אתא יש משרד כזה בשנת 2012?

"זו לא פרובינציה, זו עיר גדולה. לפני 20 שנה לא היתה מודעות, אבל היום? אני לא אוהבת להתלונן, אבל זה היה מקרה מאוד לא נעים".

מהעירייה נמסר: "מבנה העירייה הינו מבנה ישן אשר אינו מתאים להנגשת נכים. במהלך התקופה האחרונה בחנה העירייה מספר אופציות להנגשת המבנה, אולם חלופות אלה נמצאו בלתי ראויות בשל בעיות הנדסיות במבנה. בשל כך, הוחלט על תיכנון להקמת מבנה חדש אשר יתאים לצרכי התושבים והרשות המקומית.

"בכל מקרה של פניית תושב מוגבל בתנועה, הונחו עובדי העירייה לסייע במתן שירות טלפוני, ובמידה שלא ניתן לבצע את הפעולה באמצעות הטלפון, לרדת לקומת הכניסה ולפגוש את התושב במשרדי מחלקת הגבייה, הממוקמים בקומה זו. עיריית קרית אתא פועלת במהלך השנים האחרונות לביצוע עבודות נגישות לנכים בכל חלקי העיר, וכל מבני הציבור ומוסדות החינוך הותאמו לצרכים אלה".