חבר מועצת עיריית קרית ביאליק, צביקה ברקאי, אשר בעברו הצבאי שימש בתפקידים בכירים בפיקוד העורף, שלח מכתב תלונה לאלוף פיקוד העורף על התנהלות העירייה בנושא המקלטים הציבוריים.

הצטרפו לעמוד של "ידיעות הצפון" בפייסבוק

את מכתבו שלח ברקאי לממונה על המחוז במשרד הפנים, יוסף משלב, ואלוף פיקוד העורף, אייל אייזנברג. "אבקש להביא לידיעתך", כתב ברקאי, "שראש עיריית קרית ביאליק מתעלם מכל החלטות מועצת העיר והתחייבויותיו מולי בנוגע לארגון המקלטים הציבוריים בעיר.

למרות תקצוב הנושא בתקציב 2012 ולמרות החלטות מועצת העיר מאוגוסט 2012 שיש לצייד את המקלטים במיידי במערכות מיגון ואוורור כנגד חומר לחימה כימי, מונע ראש העיר את היישום בתירוצים לא ענייניים, שמאחוריהם שיקולים פוליטיים צרים, אותם כמובן אינו מעז לפרסם. בעשותו כך, מונע ביטחון נדרש מאוכלוסיות חלשות שיזדקקו למקלטים הציבוריים בעת חירום".

בעקבות זאת ביקש ברקאי מהמכותבים כי יגרמו לעירייה לבצע את התחייבותיה בדרך של עיכוב תקציבים המיועדים לביטחון. "מכיוון שמיגון תושבי העיר איננו עומד בסדר עדיפות הגיוני אצלו, ומכיוון שאינך יכול כמובן לכפות עליו לעשות את מה שנדרש", כתב ברקאי, "אני מבקש ממך להתנות כל העברת תקציב ביטחון נוסף בביצוע הדבר הבסיסי הנדרש - ארגון נאות של המקלטים הציבוריים על פי החלטות מועצת העיר".

לטענת ברקאי, התנהלות זו של העירייה והעומד בראשה, הם אלו שהביאו בסופו של דבר לכך שסיים את תפקידו בוועדת הביטחון. "אני חייב לציין שהסרתי כל תמיכה מראש עירייה זה", כתב. "כמו כן, גם התפטרתי מהחזקת תיק הביטחון והחירום בעיר, בגלל שראיתי את חוסר התקינות שבהתנהלות ראש העיר וסדרי העדיפות הקלוקלים בהעברות כספים למיניהם כפי שבא לידי ביטוי גם במסמך זה".

בעירייה הציגו דוח הסותר לכאורה את טענותיו של ברקאי, דוח ביקורת מקלטים של פיקוד העורף מחודש מאי השנה. במסגרת הביקורת נבדק מצב כשירותם לשעת חירום של 14 מקלטים ציבוריים בקרית ביאליק. הבדיקה קבעה כי 11 מקלטים נמצאו במצב טוב מאוד, ועוד שלושה במצב טוב עקב ליקויים קטנים בלבד. בסך הכל העניקה הביקורת ציון "טוב מאוד" לכשרות המקלטים בעיר.

מעיריית קרית ביאליק נמסר: "זו טענה פוליטת הזויה, שלחלוטין אינה נכונה. רק לאחרונה קבע פיקוד העורף כי מצב המקלטים בקרית ביאליק הוא טוב מאוד. לאחרונה אף דירגו צה"ל ופיקוד העורף את קרית ביאליק במקום השני מבין כלל הרשויות המקומיות בישראל במוכנות לשעת חירום. על אלה נוסיף את חמשת כוכבי היופי שקרית ביאליק קיבלה מהמועצה לארץ ישראל יפה על תחזוקת המקלטים הציבוריים ברחבי העיר".