צילום: דורון גולן הרב שמעון לעמבערגער, אחד ממנהיגיו הבולטים של הציבור החרדי בקרית אתא, הוציא הנחיה לתלמידות חרדיות שלומדות במסגרת בית יעקב, שלא להיכנס לקניון עזריאלי בקרית אתא.

קראו עוד ב-mynet:
האיסור החדש: לא למכנסיים צמודים לגברים
רב מוצקין: "רקדניות בקרקס בקניון זה תועבה"
הרב מציע: רוצה להתלבש צנוע? פצעי את רגלייך
הצטרפו לעמוד של "ידיעות הצפון" בפייסבוק


פסיקת הרב לעמבערגער, מנהיג חסידות מאקאווא, פורסמה בקול קורא אחרי פתיחת הקניון לפני כשנה, והיתה מיועדת בעיקר לתלמידות מוסדות בית יעקב בעיר ויישובים הסמוכים.

במכתב נכתב: "הצניעות היא יסוד היהדות ועיקר הדת. הניסיונות באלו הדברים, צריך סיעתא דשמיא מיוחדת להבין ולהשכיל הכרעה נכונה בשעה זו. יש לנו לדעת כי לפעמים לא ה"איסור וההיתר" קובעים ואף לא ההכשרים ואפילו שהיא ההכשר המהודר ביותר.

אלא על אדם לדעת כי במקום כזה כגון חנויות שעומדות לצרכי רבים ומופקר לכל. אין מעצור מי ייכנס בה ואי אפשר לשים שומרים לישב במקומות אלו... אף שתלי"ת חנויות אלה שומרים שבת בנעילת החנויות, יש לנו לדעת שישנם מקומות שלבנות ישראל הכשרות והצנועות שלומדות ומתחנכות בדרך התורה ובדרך ישראל סבא אין להיכנס לשם.

"עלינו לחזור ולשנן לעצמנו שזוהי רשות הרבים, שרבים פריצי וגם צורת הבני מורה על פריצות והפקרות כמו חלון ראווה מכל צדדי. תורתנו הקדושה מחנך ומדריך אותנו על צניעות על הציווי 'כל כבוד בת מלך פנינה' וממעלת בנות ישראל כשרות ולהרחיק מכל ניסיונות ומציאויות כאלה".

הרב לעמבערגער מקובל כפוסק חשוב בקרב הציבור החרדי בעיר. במהלך השנים בהן לא היה רב ראשי בעיר, שימש בפועל פוסק בכל עניין דתי. גם לאחר בחירת שני רבנים, הוא זה שקבע את הפשרה בדבר חלוקת הסמכויות בין השניים, הרב אליהו מימון והרב חיים דיסקין.

בכיר בממסד הדתי: "לרב לעמבערגער יש בקריה מעמד כמו שלרב אבוחצירה יש בנהריה. פסיקותיו מחייבות את הציבור החרדי בעיר וגם את הדתיים הלא חרדים".

חודשים לאחר פרסום ה'קול קורא' נודע כי בנק הפועלים בקרית אתא מתכוון להעתיק את הסניף, שעד כה פעל הסניף במבנה במרכז העיר, אל תוך הקניון. עקב כך, ועל סמך מכתבו של האדמו"ר, פנה הרב טוביה שולזינגר, בנו של הרב הראשי המנוח לבנק, וביקש מההנהלה לשקול שוב את המעבר.

במכתבו כתב: "מספר לקוחות של הסניף הנ"ל, מקרית אתא ומרכסים, פנו אלי לאחר קבלת המכתבים המבשרים על מעבר הסניף לקניון. וכידוע שהציבור החרדי מדיר רגליו מקניון עזריאלי עקב אופיו של המקום והאווירה הבלתי צנועה השוררת במקום. ציבור גדול מתושבי העיר קרית אתא ורכסים, הנמנים עם לקוחותיו הנאמנים של הבנק, לא יוכלו להיכנס למקום זה, מה שייאלץ אותם לעבור לבנק אחר.

"העברתו של סניף הבנק לקניון עזריאלי היא בגדר כפייה ופגיעה באמונה וברגשותיו של הציבור החרדי, ששהייה במקום זה היא לזרה לו. בעבר פורסם בעיר מכתב קריאה של האדמו"ר ממאקאווא לתלמידיות בית יעקב שלא להיכנס לשם. אנו תקווה כי הנהלת בנק הפועלים יתחשבו ברגשותיו של הציבור החרדי".

אין זו הפעם הראשונה שגורמים חרדיים יוצאים נגד הקניון. אחרי פתיחת יריד אוכל במקום בימי שישי, טענו כמה רבנים כי בין דוכני האוכל ישנם כאלה ללא תעודות הכשר.

אישיות רבנית מוכרת בעיר אמרה כי הנחייתו של האדמו"ר מיועדת בעיקר לתלמידות. "החרדים אינם הולכים לבלות בקניון. אם הם צריכים לקנות משהו, הם נכנסים וקונים, לא מטיילים שם. הדאגה של הרב היתה כי בנות צעירות יסתובבו ויתחילו לדבר עם צעירים שמבלים בקניון. את זה הוא רצה למנוע".

מהנהלת הקניון נמסר: "אנו שמחים על כך שבנק פועלים בחר לפתוח סניף בקניון. אנו, כקניון המשמש כמרכז בילוי ופנאי הממוקם במרכז העיר, מבקשים לספק ללקוחותינו גם שירותים נוספים, ודואגים תמיד לתת ערך מוסף ללקוחותינו".

מהנהלת בנק הפועלים לא נמסרה תגובה עד למועד פירסום הידיעה.