מאז תחילת המבצע בדרום הגיעו עשרות משפחות מהדרום לקריות, חלקן התארחו בבתי קרובי משפחה בעיר ואחרים במשפחות שהסכימו לארח מחפשי מקלט מערי הדרום.

קראו עוד ב-mynet:
לעמוד המיוחד "אש מעזה"
הצטרפו לעמוד של "ידיעות הצפון" בפייסבוק

אורטל (25) וחיים (28) אדרי מאשדוד הגיעו בסוף השבוע שעבר לקרית מוצקין וקיבלו דירת שלושה חדרים באחד הרחובות השקטים בעיר.

"נכנסתי ללחץ אחרי שנהרגו אנשים בקרית מלאכי", אומרת אורטל, בעלת עסקת לעיצוב עוגות. "אחרי שעזבנו את אשדוד, זה התחיל להגיע לאזור שאנחנו גרים בו: ברחוב ליד הבית שלנו נפלה פצצה - ליד בית הספר של הבן שלי, אחרי זה נפלה פצצה ליד הבית של אמא שלי, ואחרי זה קרוב לחמותי. זה היה ממש סביבנו וזה מלחיץ. אין לנו ממ"ד בבית באשדוד, ועם ילדים קטנים זה מאוד קשה".

לאורטל וחיים יש שלושה ילדים, בני שנתיים, ארבע ושש. במהלך שהותם פה ביקרו בחי פארק במוצקין. "לקחתי אותם כדי לשנות את האווירה. הקטן מאוד נלחץ מכל המצב, אפילו שאנחנו בקריות ולא בטווח האש. השבוע, באחד הימים, הטלוויזיה פעלה והיתה אזעקה, והוא קם מהשינה כולו בוכה. כאילו אמר, אל תשכחו אותי. אפילו שאנחנו רחוקים, משהו נצרב לו. הוא כל הזמן דבוק אלי והוא חושש".

משפחת אדרי הגיעה למוצקין ביום חמישי בשבוע שעבר. הם הגיעו באמצעות יוזמה פרטית, קבוצה בשם "מארחים את תושבי הדרום" בפייסבוק.

"באנו וקיבלנו דירה ריקה, מאדם בשם דודי שוורצמן. הוא פתח בפנינו את הבית שלו, זו דירה עם שני חדרים וסלון. הוא אמר לנו 'תרגישו חופשי, ללא הגבלת זמן, תוכלו להיות פה עד שזה ייגמר'. הוא אמר לנו שאם אנחנו צריכים כסף או משהו, שנגיד לו. אנחנו כאן עם חמותי והילדים שלה, וביום שישי דודי בא עם שלוש שקיות של אוכל כדי שלא נטרח להכין ולבשל. היו לי דמעות בעיניים".

כמה זמן תישארו פה?
"עד יעבור זעם. בעלי עובד בדרום, הוא עצמאי בתחום המזגנים, אז הוא בדרכים, וזה מלחיץ. ההורים שלי נשארו באשדוד, ואנחנו כל היום בקשר בטלפון. צליל האזעקה לא יוצא לי מהראש. כל אוטובוס או האצה של רוכב אופנוע, אני נכנסת ללחץ ובקושי נושמת. אני מאוד מתרגשת מזה שמארחים אותנו פה. שנזכה להחזיר רק בשמחות".

כ-20 משפחות הגיעו לקרית ים
כ־20 משפחות מהדרום הגיעו מאז תחילת המבצע לקרית ים. חלק מהילדים אף נקלטו במערכת החינוך בעיר. מארגני מבצע האירוח ציינו כי לא היתה התנפלות של משפחות מהדרום שביקשו מקלט.

ראש העיר, שמואל סיסו, הודיע לעמיתיו ראשי הערים והמועצות המקומיות בדרום, כי הוא פותח בפני התושבים את פארק המדעים לסיורים בחינם.

בעקבות הזמנת תושבי הדרום הגיעה לקרית ים הילדה לינוי, תלמידה כיתה ד' מאשדוד, אשר התארחה בבית סבתה ברחוב לחי בקרית ים. לינוי נקלטה בבית הספר אלמוגים הסמוך, והשתלבה בכיתה במהירות. סבתה סיפרה לצוות בית הספר כי זוהי סגירת מעגל היסטורית, משום שמירב, דודתה של לינוי, למדה במחזור הראשון בבית הספר אלמוגים. בית הספר קלט לשורותיו עוד מספר תלמידים מהדרום שהתארחו בעיר, וגם בגני הילדים התארחו תלמידים מהדרום.

ביאליק: קולטים תלמידים
גם בקרית ביאליק התארחו מספר משפחות מהדרום אצל בני משפחותיהם. בתחילת השבוע פנתה תושבת הדרום למנהלת בית הספר הבונים, יונה טלר, שהביעה נכונות מיידית לארח את שלושת ילדיה. הילדים השתלבו בכיתות השונות, והתקבלו באהבה על ידי צוות בית הספר והתלמידים. לאחד הילדים, שחגג השבוע יום הולדת 9, הכינו ילדי כיתה ג' חוברת ברכות מרגשת, ואיחלו לו שיגדל בשקט ללא פחד מהקסאמים.

החלום של שגיא התגשם
בית הספר לכדורגל של הפועל חיפה מארח כדורגלן צעיר מקיבוץ גבים לאורך כל ימי הלחימה. שגיא רוזן, ילד בן 9 מקיבוץ גבים בדרום, אוהד שרוף של הפועל חיפה, הגיע יחד עם משפחתו להתארח בקריות, והוזמן על ידי סמנכ"ל המועדון, רון פלדהיים, להתאמן בבית הספר לכדורגל כל זמן שהוא ומשפחתו ישהו בצפון. פלדהיים ומנהל המועדון, מיכה כהן, הבטיחו לעמוד עם רוזן בקשר, ואף הזמינו אותו למשחק הבית הקרוב של הקבוצה הבוגרת בשבת מול הפועל עכו.