צילום: Shutterstock בית המשפט המחוזי דחה את עירעורו של יצחק לוי מקרית אתא, שעבד בארכיב של עיריית חיפה והורשע בקבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, בזיוף, במירמה ובהפרת אמונים. לוי נידון ל-39 חודשי מאסר בפועל ולקנס של 100 אלף שקל.

הצטרפו לעמוד של "ידיעות הצפון" בפייסבוק

על פי כתב האישום שהוגש נגדו, הכולל 30 אישומים, לוי הציג עצמו בפני אזרחים ובעלי עסקים שיש להם חוב ארנונה לעירייה, כמי שמסוגל להסדיר את חובם, ואף הציע להם הנחות למרות שאינו מוסמך לעשות זאת. הוא נטל מהם עשרות אלפי שקלים והכניסם לכיסו, ולעירייה הוא שילם את חובם באמצעות המחאות שגנב וזייף.

במקביל לעבודתו בעירייה, עבד לוי כאיש אחזקה במשרד עורכי דין, ומשם, כך נטען, הוא גנב המחאות רבות השייכות למעסיקיו. לטענת המדינה, לוי שילשל לכיסו 1.4 מיליון שקל. לטענת לוי, מדובר "רק" בחצי מיליון.

לוי הגיש עירעור על חומרת העונש, ואילו המדינה הגישה עירעור על קולת העונש. בית המשפט דחה את שני העירעורים והותיר את גזר הדין של בית משפט השלום על כנו. בדיון ציין סניגורו של לוי, עו"ד תומר נוה, כי הסתבכות מרשו לא באה על רקע של בצע כסף או ניסיון לעשות רווח קל, אלא בשל מצב כלכלי קשה, אליו נקלע בעקבות רכישת בית חדש. לדברי הסניגור, לוי נאלץ ללוות 600 אלף שקל בשוק האפור, והמלווים איימו עליו ועל בני משפחתו.

התובעת טענה, כי לוי פגע בכיסיהם של אלה שנתנו בו אמון כעובד עירייה, אנשים פשוטים שהתקשו לשלם את חובות הארנונה. מצוקתם הכלכלית היתה ידועה ללוי, והם מצאו את עצמם לכודים בחובות גדולים בהרבה לאחר ששילמו לו את כספם. כיום הם עדיין חייבים את חוב הארנונה לעירייה.

שופטי בית המשפט המחוזי, בראשות סגן הנשיא, שמואל ברלינר, כתבו בפסק דינם: "אין מדובר במעידה חד פעמית, מה גם שמדובר בעבירות שבוצעו תוך ניצול האמון והמעמד שרכש לוי כעובד ציבור, בתיכנון ובתיחכום. בין אם אומדן הנזק עומד על 1.4 מיליון שקל, ובין אם האומדן הוא 500 אלף, הרי בכל מקרי מדובר בנזק משמעותי ביותר.

"עבריינות צווארון לבן יש בה יסודות חומרה קשים עד מאוד, הואיל והיא גורמת לפגיעה קשה בציבור הרחב ומזעזעת את תשתית אמון הציבור במערכת הציבורית".