צילום: רוני שיצר בית החולים בני ציון יועתק כולו לאזור הקריות וישמש בית חולים אזורי עבור תושבי הקריות והגליל התחתון. הרעיון המתגבש נמצא בדיונים מתקדמים בין עיריית קרית אתא למשרד האוצר ולמשרד הבריאות, ויש כבר הסכמה עקרונית על ביצוע המעבר.

קראו עוד ב-mynet:
חלום הקמת ביה"ח בקריות רחוק מתמיד
הכי מעצבן: אין בית חולים בקריות
הצטרפו לעמוד של "ידיעות הצפון" בפייסבוק

גם הנהלת בית החולים בני ציון הוכנסה בסוד התוכנית, שנמצאת כאמור בשלבים מתקדמים לקראת אישור סופי. שר האוצר, יובל שטייניץ, ביקר לפני שבוע בקרית אתא, ודיבר על כך שבקדנציה הקרובה של הממשלה יוקם בית חולים אזורי בקריות, והתכוון לתוכנית של העברת בני ציון לקריות.

עיריית קרית אתא הקצתה 1,500 דונם ליד צומת גלעם לצורך פיתוח פרויקטים אזוריים, בהם בית חולים, אוניברסיטה, מכון ספורט דוגמת מכון וינגייט וגם אזור של תעשיית היי-טק. העוגן הראשון בתוך האזור הזה יהיה ככל הנראה בית החולים, שהקמתו אושרה באופן עקרוני לפני מספר שנים, אבל מאז נדחה ביצוע התוכנית בהעדר תקציבים.

ראש עיריית קרית אתא, יעקב פרץ, אמר ל-mynet כי הבעיה היתה תוספת שנתית של 600 מיליון שקל להפעלת בית חולים בקריות, בנוסף לשלושת בתי החולים הפועלים כיום בחיפה. "גם המדינה הבינה שפיזור בתי החולים באזור אינו נכון. אי אפשר שעל רכס אחד, על הכרמל, יישבו שלושה בתי חולים - רמב"ם, כרמל ובני ציון - ועוד שני בתי חולים קטנים, בעוד שכאן יש אוכלוסייה של 400 אלף תושבים שמשוועים לבית חולים קרוב, או במרחק סביר. ומה קורה עם האוכלוסייה ממשגב ומאזור תמרה, אעבלין ושפרעם? גם הם נוסעים היום לרמב"ם".

מה התוכנית?
"כדי לתת לכך מענה, גיבשנו רעיון ביחד עם משרד הבריאות - לקחת את בית החולים בני ציון ולהעתיק אותו לכאן, לאזור שלנו. העתקה כזו לא מגדילה את ההוצאה השוטפת של המדינה להפעלת בתי חולים, ובמקביל יש אפשרות לבנות כאן בית חולים מודרני, חדש, שההוצאה היחידה, החד פעמית, היא הקמתו. בהתחלה יהיו 600 מיטות, אבל הוא ייבנה באופן מודולרי וניתן יהיה להגדיל אותו ל-800, ל-1,000 ועד ל-1,800 מיטות, וכל זה מתוך רצון שלא להכביד על תקציב המדינה".

פרץ משרטט מודל שנועד להתגבר למעשה על הבעיה של תקציב ואישורים, שכן בית החולים כבר קיים, וכל מה שצריך זה להעבירו. כאמור, הנושא נמצא כבר בדיונים מתקדמים, וגם הנהלת בית החולים בני ציון הוכנסה לתמונה. "אנחנו רוצים להשיג תוצאה, וזה מה שמתגבש היום. הנושא יביא גם לצמיחה תעסוקתית משמעותית.

"אני צועק כבר עשר שנים שצריך לקום כאן בית חולים. תחילה הצלחנו להוציא אותו מקרית מוצקין, שם ממש לא היה מקום מתאים לפרויקט כזה. זה יקום ליד צומת גלעם. זה המקום הכי מתאים בכל האזור. מכל הקריות, דרך עוקף קריות וכביש אפק-גלעם מגיעים לאזור המיועד של בית החולים בחמש דקות. תושבי קרית אתא יגיעו לשם, כמובן, בתוך דקות. אבל לא רק תושבי הקריות. משפרעם - חמש דקות, וכך גם מתמרה ומאעבלין, ורק שלוש הערים האלה שציינתי מונות 100 אלף תושבים. וכמובן, גם ממשגב יגיעו".

בתוך כמה זמן נראה עבודות בשטח?
"לדעתי, בחמש השנים הקרובות זה ייצא אל הפועל".

ממשרד הבריאות נמסר: "אנו בוחנים את הנושא ומנסים לקדם את הרעיון בוועדה המחוזית עם עיריית קרית אתא, מול משרד האוצר".

מבית החולים בני ציון נמסר: "אמנם מתקיימים עימנו דיונים על יוזמתו המבורכת של יעקב פרץ, אך טרם הבשילו התנאים לכך. עד שתתקבל החלטה בנושא, בני ציון ימשיך להעניק את מיטב הטיפול הרפואי גם לרבים מתושבי הקריות".