ערן פוגל, בעל חברת "רן אבטחה", הפסיד במשפט נגד עצמו. החברה הגישה תביעה נגד עופרה פרי, אלמנתו של יוסי פרי, שהיה מנכ"ל הקריון, בטענה כי פוגל נאלץ לתת לפרי שוחד על מנת לעבוד במתן שירותי ניקיון בקריון.

קראו עוד על פרשת יוסי פרי:
מי הסוחט ומי הנסחט?
"בגדו בו, ניסו לסחוט אותו"
הצטרפו לעמוד של "ידיעות הצפון" בפייסבוק

בית המשפט קבע שאם פוגל טוען שנתן שוחד לפרי, הרי שחברתו צריכה לתבוע אותו.

כך נוצרה סיטואציה אבסורדית, לפיה חברת רן אבטחה תובעת את המנהל והבעלים שלה בסך 7 מיליון שקל, וגם זוכה. פסק הדין שניתן בתחילת השבוע הוא עוד ציון דרך במאבק הקשה שבין פוגל לפרי.

פוגל ופרי היו חברים טובים במשך 20 שנה, והסכסוך ביניהם נחשף לציבור הרחב לאחר הטרגדיה. בספטמבר 2009 שם יוסי פרי קץ לחייו. הוא נסע עם רכבו השכור למקום שקט ביערות הכרמל, ושם ירה כדור אחד בליבו. עם מותו, ובמיוחד בשל נסיבות מותו, החלו להתפשט שמועות שעל פיהן פרי שלח יד בנפשו בעקבות סיכסוך עם פוגל.

מעשה ההתאבדות היכה בהלם את מכריו של פרי, ולא התיישב עם האיש המבריק, הביצועיסט והפרפקציוניסט שהכירו. כדרכן של שמועות, עלו תסריטים שונים ומשונים, החל מבעיות רפואיות מהן סבל פרי, כגון סוכרת, וכלה בהסתבכות כלכלית.

כבר במהלך השבעה אמר בנו של פרי ל-mynet כי אביהם נסחט: "מדובר בניסיון סחיטה של אנשים שהיו קרובים לאבי, שבגדו בו וניסו לסחוט אותו. מי שעשה את זה זה אנשים בלי מצפון. אבא ירה לעצמו בלב. תשאלו פסיכולוג והוא יגיד שזה מעיד על שברון לב שהוא עבר".

בעלי חנויות בקריון וחברים העידו כי בתקופה האחרונה פרי נראה רע, כאילו הזדקן בכמה שנים. ואכן, בתחילת אותו חודש קיבל פרי מעטפה ובה טיוטת תביעה נגדו מחברת רן אבטחה. לטענת החברה, משנת 1994 ועד אוקטובר 2008 פוגל נאלץ לתת לפרי שוחד שהסתכם ב-7 מיליון שקל, בתמורה להמשך העסקתו במתן שירותי ניקיון בקריון.

עוד נטען, כי בשל סכומי העתק שפרי כביכול לקח כשוחד, החברה נקלעה לקשיים כלכליים. חברת רן אבטחה דרשה מפרי להחזיר לה 7 מיליון שקל, שלפי טענת החברה העבירה לו כשוחד במהלך השנים, ואם לא יעשה כמצוותה, תגיש את כתב התביעה נגדו לבית המשפט, והסיפור ייחשף לעיני כל.

ואכן, מספר שבועות לאחר התאבדותו של פרי, הגישה חברת רן אבטחה כתב תביעה בסך 7 מיליון שקל נגד אלמנתו של פרי, עופרה, בטענה כי היא שותפה לחובותיו, וכי היא בעלת העיזבון. פרי הגישה כתב תביעה נגד פוגל להחזר הלוואה בסך 850 אלף שקל, שבעלה המנוח נתן לו. תביעה זו מתבררת בימים אלה.

חודש לאחר פיצוץ הפרשה הופסקה עבודתה של חברת רן אבטחה בקריון, ובתאריך 21.3.2010 מונה לה כונס נכסים, עו"ד רון כהנא.
במסגרת התביעה של חברת רן אבטחה נגד פרי, ביקשה האלמנה מבית המשפט להוסיף את פוגל כנתבע יחד עמה. באי כוחה של האלמנה, עו"ד אילה סגל-גבסי ועו"ד טומי נדשי, טענו שאם חברת רן אבטחה טוענת שפרי לקח ממנה שוחד, הרי משלם השוחד הוא מי שהיה מנהלה ובעליה, והוא לא אחר מאשר ערן פוגל, ועל כן יש לתבוע גם אותו.

השופטת רבקה למלשטריך-לטר נעתרה לבקשה, וקבעה כי יש להכניס את פוגל כנתבע. חברת רן אבטחה, שכמובן התנגדה למהלך, הוסיפה בלית ברירה את פוגל כנתבע, וייחסה לו עבירות של הפרת אמונים ומעילה בכספים.

פוגל לא הגיש כתב הגנה, וחברת רן אבטחה הודיעה לבית המשפט שאין בכוונתה לבקש פסק דין בהיעדר הגנה נגד פוגל, ואין בכוונתה לנהל נגדו משפט. בתגובה לכך טענה האלמנה עופרה פרי כי חברת רן אבטחה מתעלמת בזלזול מקביעת בית המשפט, ואם אין בכוונתם לנהל משפט נגד פוגל, אזי גם התביעה נגדה צריכה להימחק.

השופטת למלשטריך-לטר זעמה על התנהגותה של רן אבטחה. בפסק דינה כתבה: "אני תמהה על הודעתה של חברת רן אבטחה והכרזתה כי לא תנהל הליך כנגד ערן פוגל. התנהגות זו חורגת מעיקרון תום הלב. אם אכן חברת רן אבטחה, מעוניינת בבירור המחלוקת העובדתית ובשאלה מי גרם נזק לחברה, שאלה זו צריכה להתברר כמכלול, כאשר פוגל, מי שלדבריו נתן כספי שוחד מדי חודש בחודשו, הוא נתבע נחוץ".

בנסיבות העניין קבעה השופטת כי יש לתת פסק דין נגד ערן פוגל, וקבעה כי עליו לפצות את חברת רן אבטחה בסכום שנקבע, בסך 7 מיליון שקל. השופטת הורתה לשלוח את פסק דינה לכונס הנכסים של רן אבטחה.

פסק הדין הנ"ל הינו חלקי מאחר שנגד עופרה פרי עדיין לא התקבלה החלטה.