צילום: אדי גל בפעם השנייה בתוך חודשים ספורים נאלץ הרב הראשי של קרית אתא, הרב חיים דסקין, לחפש תרומות בקרב הציבור בקרית אתא על מנת לפנות את מתקן הגניזה המרכזי בעיר, ליד בית הכנסת ברחוב המייסדים, שעלה שוב על גדותיו.

הצטרפו לעמוד של "ידיעות הצפון" בפייסבוק

בפעם הקודמת, בחודש יוני האחרון, הרב דיסקין נאלץ לגייס כסף מהציבור כדי לפנות את המתקן, שהפך למטרד ופגע ברגשות הציבור. מאז לא השתנה מצבה של המועצה הדתית בקרית אתא.

תושבי העיר פנו השבוע למערכת "ידיעות המפרץ" והעלו את נושא. אחד הפונים אמר: "המצב שם ממש קטסטרופה. כל ספרי הקודש זרוקים בחצר ואי אפשר להיכנס למקום. חייבים לעשות משהו לפני שיחלו הגשמים. אז באמת יהיה נורא".

כמו בחודש יוני, גם הפעם, נאלץ הרב דיסקין לפנות לכמה וכמה גורמים דתיים בעיר ובסופו של דבר נאספו תרומות בסך כמה אלפי שקלים שאיפשרו את פינוי הגנזך מחצר בית הכנסת.

הרב דיסקין: "בעבר הצלחנו לפנות את הגנזך, אבל הבעיה עדיין קיימת. יש רשויות שהעירייה מפנה, באחרות המועצה הדתית או חברה קדישא. כאן היה הסכם הרבה שנים שהמועצה הדתית וחברותה קדישא מימנו את פינוי הגנזך. אבל בקרית אתא חברותה קדישא הן עמותות פרטיות ולאחר שהשקיעו כסף בשיפור בית העלמין הפסיקו לממן את פינוי הגנזך. והמועצה הדתית בעיר במצב קשה ומתקשה לממן את פינוי הגנזך לבדה. בכל מקרה הפעם ברוך השם מצאנו תורמים שמימנו את הפינוי. אבל הסכם שיבטיח שהדבר לא יחזור על עצמו אין".

הממונה על הכשרות, המקוואות והערוב במועצה דתית בקרית אתא, רפי אילוז: "בערים אחרות חברות קדישא מטפלות בזה. זו קבורה לכל דבר, של כתבי קודש. פה יש בעיה כי חברות הקדישא הן עמותות פרטיות. בכל מקרה החודש נתתי התחייבות אישית על סך 7,000 שקל והפינוי נעשה".

מה יהיה בחודש הבא?
אילוז: "מקווה שיהיה כסף לשלם לאדם שפינה, ואם לא אפנה לראש העיר שיעזור כי הוא תמיד עזר לנו בנושא".