צילום: דורון גולן עונת הרחצה בים הסתיימה ביום שני השבוע. בחופי הקריות, אומר עופר כץ, מנהל סוכת המצילים המרכזית בחוף קרית חיים, העונה הזאת תיזכר בעיקר בזכות הים הנוח. "המתרחצים נהנו", אומר כץ, שמסיים שנה שמינית בחוף, "הגולשים לא".

הצטרפו לעמוד של "ידיעות הצפון" בפייסבוק

אם הים היה נוח אז היו פחות מקרים של טביעות?
"לא. יש 32 מקרי טביעות שנרשמו אצלנו בסוכה, ויש עוד כאלה שלא נרשמו, בין 10 ל־15 שלא רשמנו, שהם מקרים קלים יותר, או מקרים שקרו בשבת ולא היה זמן לרשום".

המדוזות איחרו השנה.
"הן הגיעו יחסית מאוחר. בדרך כלל הן מגיעות בערך באמצע יוני, והשנה הן הגיעו בתחילת יולי למשך שבועיים-שלושה".

כץ מספר שהשנה ביקרו בחוף הרבה תיירים מרוסיה. "יש תיירים ששוכרים בתים באזור בזמן שהם פה, או שהם מתארחים אצל אנשים שהם מכירים. הם לא דוברי עברית, ואתה רואה את הצלבים שלהם מתנוססים לראווה, והלובן שלהם בוהק. אי אפשר לטעות, אלה תיירים".

גם העונה, מציין כץ בדאגה, נרשם בכל שבת לפחות מקרה אחד של ילד שאבד להוריו. "אני נתקל בזה יותר מדי פעמים. פתאום אחד ההורים נזכר שיש לו ילד קטן והוא לא רואה אותו, והילד בן שנתיים וחצי, שלוש. ההורים מגיעים אלינו לסוכה, והם בהיסטריה, האמא לקראת התמוטטות.

"פעם עוד הייתי רגשן כלפי התופעה, אבל היום אני רואה בזה רשלנות. ילד שהלך לאיבוד היה יכול להיות במים. בקיץ יש פה מאות אנשים, וכשמסתנן אחד כזה קטן, שנייה אחת הוא נכנס עם הראש למים וזהו, אתה לא רואה אותו, נגמר. כל מקרה שנפתר, אנחנו אומרים ברוך השם".

מה תעשו עכשיו, כשנגמרה העונה?
"החבר'ה פה בסוכה עובדים בכל מיני עבודות בעירייה, אבל אנשים רוצים שיהיו מצילים בחורף. בתל אביב יש ארבע סוכות הצלה עובדות, בנתניה שלוש סוכות עובדות, וגם באשדוד ובאשקלון.

"האנשים פה באים להיפרד מאיתנו, אבל הם רוצים מצילים כדי לבוא גם בחורף. הפריקים של רחצה בים באים גם כשאין מציל, אבל אם היה מציל, היו באים יותר. מבחינתי הייתי ממשיך את העונה, כאילו היא לא נגמרה".

כשאתה בחופש, אתה מתגעגע?
"כן, אני מגיע גם לחוף קרית חיים, אבל יותר לאזורים הצפוניים, כמו ראש הנקרה ושבי ציון. בסך הכל זהו חוף יפה, ויש לו גם ייחוד: שבתאי הטרקטוריסט, שבכל בוקר עושה ציורים על החול. גם המתרחצים פה הם קהל טוב".

מעיריית חיפה נמסר בנוגע לרעיון להפעיל סוכות מצילים גם בחורף: "הדבר נבחן אבל לא אושר, מדובר בעלות של מיליוני שקל".