צילום: Shutterstock "הגורם השכיח ביותר לגירושים בישראל הוא בגידה של אחד מבני הזוג. חשיפת בגידתו של בן או בת הזוג היא אחד האירועים הטראומתיים ביותר שיכול הזוג לעבור, ובמקרים רבים הוא מותיר משקעים רבים שאין ביכולתו של הזוג להתגבר עליהם.

קראו עוד ב-mynet:
הוכיחה שבעלה בגד בה בפייסבוק ותפוצה
צ'אט בפייסבוק סיפק אליבי קביל
הצטרפו לעמוד של "ידיעות הצפון" בפייסבוק

"בכך, למעשה, מובילים בני הזוג לסיום מערכת הנישואים"- כך טוען עו"ד טל זלץ, מומחה בדיני אישות ומשפחה מחיפה.

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה, כי מאז שנות ה-70 של המאה הקודמת יש עלייה מתמדת במספר המתגרשים בישראל, וכיום מגיע מספרם, במגזר היהודי בערים הגדולות, ל-30 אחוז בממוצע. בערי המרכז אחוז הגירושים אף גבוה יותר.

לדברי עו"ד זלץ, כיום קשה יותר מבעבר להסתיר מידע, ובגידות רבות, כמו גם מידע אחר, נחשפים באמצעות טכנולוגיות המיושמות בשימוש יומיומי, כמו פירוט שיחות טלפון ומסרונים, רכישות בכרטיס האשראי, ואפילו פרט אישי שהועלה לרשת החברתית.

כך קרה באחרונה לבני זוג המצויים בעיצומו של הליך גירושים לאחר בגידה של הבעל. באותה עת נדונה בבית המשפט סוגיית המזונות שבהם חויב הבעל ונקבע כי הסכום יעמוד על 1,700 שקל בחודש באופן זמני.

בית המשפט לענייני משפחה התקשה לקבוע את גובה המזונות הקבועים, שכן האב טען כי הוא מובטל. עו"ד זלץ מצא בפייסבוק ראיות המעידות כי הבעל דווקא עובד באופן קבוע במאפייה באזור המרכז ומרוויח 7,000 שקל בחודש.

המידע החדש, שהיה גלוי לעין כל ברשת החברתית, התקבל על ידי בית המשפט כראיה לכל דבר. כאשר הבעל נשאל מדוע טען כי אינו עובד, הוא הודה שגרסתו הקודמת היתה שקרית, ובית המשפט הטיל עליו לשלם מזונות בסך 2,800 שקל בחודש.

עם זאת ציין עו"ד זלץ, כי כיום בית המשפט לענייני משפחה אינו מייחס בדרך כלל משקל לבגידה. כך, למשל, בעת חלוקת הרכוש המשותף של הזוג המתגרש אין משמעות לבגידה, והחלוקה נקבעת על פי מה שנקבע בחוק יחסי הממון בלבד.

גם סוגיית המשמורת על הילדים תוכרע אך ורק לאור עיקרון טובת הילד, וייתכן מאוד שבית המשפט יעניק את המשמורת דווקא להורה שבגד בבן זוגו, אם זה יימצא כמתאים ביותר לדאוג לרווחתו של הילד.

לעומת זאת, בעניין חיוב הבעל במזונות האשה עד לגט, קיים משקל לסוגיית הבגידה. אשה שבגדה בבעלה, אינה זכאית למזונותיה.

בבית הדין הרבני ההתייחסות לנושא הבגידה שונה מזו הנהוגה בבית המשפט לענייני משפחה. בית הדין הרבני מקשיח את עמדותיו כלפי נשים בוגדות ביחס לעמדות המקילות שהוא נוהג כלפי גברים בוגדים.

למשל, בעל שבגד לא ייפגע כלל בעת חלוקת הרכוש, ואילו במקרה של אשה שבגדה מאפשר הדין העברי לנשלה מחלקה ברכוש המשותף.