אירוע חריג במהלך טקס זיכרון שערכו תלמידי משלחת תיכון קרית חיים בוורשה בפולין. במהלך שירת התקווה התפרץ צעיר לעבר הנוכחים בטקס וקרא "פרי פלסטיין" (לשחרר את פלסטין). האיש הורחק על ידי גורמי הביטחון הישראלים והפולנים.

קראו עוד ב-mynet:
יצאו למסע בפולין והשאירו צואה בחדר במלון
התלמידים השתכרו במסע לפולין והוחזרו לארץ
הצטרפו לעמוד של "ידיעות הצפון" בפייסבוק

במסע, שנערך שבעה ימים בסוכות, לקחו חלק 115 משתתפים, בהם תלמידים, מורים והורים. התלמידים ביקרו באתרים רבים בעלי חשיבות ורגישות היסטורית לעם היהודי, כמו מחנות השמדה ואתרי קהילות יהודיות שנכחדו. בכל מקום שבו ביקרו קיימו טקס לזכרם של קורבנות השואה.

בתום הביקור בוורשה ערכו התלמידים טקס זיכרון כמקובל בסמוך לאנדרטת הגבורה רפפורט. במהלך הטקס הבחינו אנשי הביטחון של המשלחת באדם שנצמד לקבוצה והחל לצלם את הנוכחים. "אנשי הביטחון הבחינו בו מצלם", סיפרה אחת ממשתפי המשלחת. "איש ביטחון נצמד אליו כדי שלא יהיו בעיות, והטקס נמשך".

לקראת תום האירוע פתחו התלמידים בשירת התקווה. לפתע, סיפר גורם אחר שנכח במשלחת, נשמעה הקריאה "פרי פלסטיין", מפיו של הצעיר שצילם קודם לכן. הוא לבש חולצה שעליה כיתוב בערבית.

"מיד לאחר שאמר את הדברים", סיפרה חברת משלחת, "ניגשו אליו קב"טים מטעם משרד הביטחון שאיבטחו את המשלחת. יחד איתם היו גם מאבטחים פולנים. הם תפסו אותו, הרחיקו אותו מהמשלחת והזמינו משטרה".

הדברים שלו גרמו לחוסר נוחות בקרב כל הנוכחים. "זה מעורר את כל התחושות שמנסים לשכוח. הילדים, ששרו באותה עת את התקווה, מיד הגבירו את קולם, והשירה נשמעה יותר חזקה", מספרת חברת משלחת.

"התלמידים שרו בקול את ההימנון הלאומי כדי להתגבר על הרעשים מסביב. זה היה מאוד מרגש לראות ולהיות חלק מהתגובה הזו, שלא היתה מתוכננת. מצד אחד היה קשה לכולם לשמוע הערות מהסוג הזה במקום כמו ורשה, מצד שני, יצאנו בראש מורם מהאירוע ולא הפסקנו לשיר את התקווה".

לאחר מכן עזבה המשלחת את המקום. "ראינו שהגיעה ניידת משטרה", סיפרה. "עזבנו כולנו ולא ראינו איך זה הסתיים. הבנו מאוחר יותר שמדובר ככל הנראה בבחור מניו-זילנד. לא ידוע אם הוא תיכנן את זה מראש או שרק עבר שם והחליט לעשות פרובוקציה".

מעבר לכך סיפרו תלמידים ומורים שהמסע היה מוצלח ביותר. "התלמידים התנהגו למופת", אמרה אחת המארגנות. "הם התנהגו בבגרות לאורך כל הדרך. הם ביקרו במקומות לא פשוטים מבחינה רגשית, והתנהגו בצורה מכובדת מאוד. לא היו כל בעיות משמעת. הם חזרו הביתה ישראלים גאים. וגם אנחנו יכולים להתגאות בבני הנוער שלנו".