אילוסטרציה: ויז'ואל פוטוס צעיר בן 23, תושב קרית ים, תובע מיליוני שקלים מהמשטרה, לאחר שנפל מחלון ביתו בקומה השלישית בזמן ששוטרי זבולון ניסו לעוצרו. מכתב התביעה שהוגש לבית המשפט עולה כי התאונה אירעה כשהצעיר היה חייל משוחרר. לאחר שלקה במחלת הסכיזופרניה, שבגינה אף אושפז בבית החולים לבריאות הנפש בטירת הכרמל, הוא שוחרר מצה"ל.

בואו להצטרף לעמוד הבית של "ידיעות הצפון" בפייסבוק

ב־8.12.07, בשעה 17:00, שהה הצעיר כהרגלו בדירת הוריו בקומה השלישית בשדרות ירושלים בקרית ים. בשעות אחר הצהריים הוא החל לחוש שלא בטוב, היה מבולבל ודיבר באופן לא ברור. בני משפחתו, שחששו כי הוא מצוי על סף התקף פסיכוטי נוסף, התקשרו למד"א והזמינו ניידת אמבולנס כדי לפנותו לבית החולים. האמבולנס הגיע, אך הצוות סירב לעלות לדירה בטענה כי יש צורך בליווי משטרתי.

שוטרי הניידת שהגיעו למקום החליטו להזעיק תגבורת נוספת, ורק לאחר הגעתן של שלוש ניידות למקום, עלו השוטרים לדירת הוריו של הצעיר על מנת לפנותו.

בזמן זה שהה הצעיר בחדרו ומלמל תפילות כשהוא עירום. עם הגעת השוטרים לדירה, נבהלו בני המשפחה ממספרם הרב של השוטרים שנכנסו לבית, וחששו שגם בנם ייבהל מכך, במיוחד לנוכח מצבו הנפשי. הם ביקשו כי לא כל השוטרים ישהו בביתם בעת פינוי בנם, ודי באדם אחד ובן משפחה.

בואו להצטרף לעמוד הבית של "ידיעות הצפון" בפייסבוק

בכתב התביעה שהוגש על ידי עו"ד טלי טרייבנד נטען כי השוטרים התנגדו לנהוג בעצת המשפחה, ודחו אותה בזלזול מוחלט, בטענה כי 'הם יודעים את עבודתם', ונותרו כולם בדירה. אחד השוטרים נכנס לחדרו של הצעיר, ולאחר שיחה קצרה יצא עימו מן החדר, תוך הסכמה מלאה של הצעיר.

עם יציאתם מהחדר, ובדיוק כפי ששיערו בני המשפחה והתריעו, נכנס הצעיר ללחץ מכמות השוטרים שהיו בסלון. הוא צעק לעברם: "באתם להרוג אותי", ונמלט בבהלה למטבח. הצעיר הרים סכין למריחה שהיתה מונחת על השולחן, ושוטר שרץ בעקבותיו ריסס את פניו ועיניו בתרסיס גז מדמיע.

בתגובה לכך שמט הצעיר את הסכין מידיו וכיסה את עיניו הצורבות, תוך שהוא רץ בבהלה לכל הכיוונים, בין היתר לכיוון חלון חדר הכביסה הצמוד למטבח, שגובה אדנו נמוך ממותניו. עם הגיעו לחלון, תוך כדי ריצתו המבוהלת ובעוד ידיו מכסות את עיניו הצורבות, מעד הצעיר ממנו ארצה מגובה של שלוש קומות, והתרסק על הארץ. הוא פונה לרמב"ם במצב קשה עם שבר בגולגולת, באגן ובעמוד השדרה ונותח מספר פעמים. כמו כן, כתוצאה מהנפילה נגרמה לו היפרדות רשתית וגם בעיניו עבר שני ניתוחים.

כיום סובל הצעיר מקשיי הליכה ועמידה ממושכים ואינו מסוגל לבצע פעולות יומיומיות. בנוסף, עקב חבלת הראש הוא נותר עם פגיעה נוירולוגית שמתבטאת באובדן זיכרון, סחרחורות וכאבי ראש וכן ראייתו לקויה מאוד, למרות הניתוחים שעבר.

בכתב ההגנה שהגישה המשטרה נטען כי לשוטרים שהיו בדירה אין כל אחריות לתאונה שאירעה. על פי כתב ההגנה: "כשהחלו לצאת מהדירה הבחינו השוטרים בכך שהתובע אוחז בידו סכין ומניע את ידו לכיוונם תוך שהוא צועק 'אני אלוהכם אמת', או מילים דומות.

"על כן נאלץ אחד השוטרים לרסס מתרסיס הפלפל שברשותו לעבר התובע, אשר רץ אל תוך הדירה. השוטרים סרקו את הדירה בחיפוש אחר התובע, ואז הבחינו כי חלון המטבח פתוח. השוטרים בדקו בחוץ ומצאו את התובע שוכב על הקרקע מתחת לחלון המטבח".

בקרוב יחל הליך ההוכחות בתיק.