באדיבות חברת יפה נוף הרב טוביה שולזינגר, בנו של הרב האשכנזי לשעבר בקרית אתא, שמואל שולזינגר ז"ל, פנה ביום שלישי לראש העיר, יעקב פרץ, כדי שיפעל נגד חילול שבת ההמוני של המטרונית. שולזינגר כתב לפרץ: "אם חס וחלילה תופעל הרכבת הקלה בשבתות ובחגים, הדבר ייזקף לחובתך ותיתן על כך את הדין בבוא היום בפני בורא עולם".

תאריך היעד להפעלת המטרונית הוא בעוד כשנה וחצי, ואחד מקווי המוצא שלה הוא בצומת הרחובות העצמאות-ביאליק באזור מרכז קרית אתא. על פי התוכנית, במקום תוקם תחנה לאוטובוסים שיפזרו את נוסעי המטרונית באזורים שונים של העיר.

לדברי שולזינגר, המטרונית אמורה לפעול שבעה ימים בשבוע, 24 שעות ביממה, כולל בשבתות וחגים. לכן, לדבריו, הפעלת הרכבת הקלה בשבתות ובמועדים היא "הריסת חומת השבת ורמיסת הצביון היהודי של עירנו, שמייסדיה הם יהודים שומרי שבת קודש".

במכתב, שהעתקים ממנו נשלחו גם לרב דוד אבוחצירא, לרבני העיר ולחברי מועצת העיר, כותב שולזינגר כי המטרונית היא כלי תחבורה רב-ממדים המכיל כ-300 מקומות ישיבה ובאורך 19 מטר, אשר ינוע במרכז העיר במשך השבת יומם ולילה".

שולזינגר כותב לראש העיר: "אני פונה אליך לפעול בנחישות למנוע את חילול השבת ההמוני. אויבי ישראל מקיפים אותנו מכל עבר ומאיימים על קיומנו. ודאי זכורה לך מלחמת לבנון השניה שגם עירנו ספגה התקפות טילים. לא קבוצת הכדורעף של קרית אתא ולא הפסלים המוצבים בגבעת טל ישמרו על העיר, רק השבת תשמור עלינו".

ואיך אפשר בלי השואה. שולזינגר מציין במכתבו: "קרית אתא נוסדה על ידי חסידים מפולין אשר נשרפו על קידוש השם ואשר השבת היתה ציפור נפשם. כל הרבנים ששימשו בקודש בעיר הזאת לא ינוחו ולא ישקטו על חילול שבת קודשנו. קרית אתא היא לא פריז ולא אודסה".

מהעירייה נמסר בתגובה: "לא התקבל כל מכתב בעניין ובכל מקרה הסטטוס קוו בקרית אתא יישמר".