צילום: ויזואל פוטוס משרד הפנים הוציא צו גירוש לתושבת קרית אתא, אזרחית מולדביה, אם לפעוט בן שנתיים, שנולד בארץ. האשה פנתה ביחד עם בעלה, אזרח ישראלי, לבית המשפט בניסיון לבטל את ההחלטה, בעילה של איחוד משפחות. במשרד הפנים טוענים, כי הנישואים של בני הזוג פיקטיביים, או במלים מנומסות יותר: "לא כנים".

בני הזוג הכירו במולדביה. בשנת 2003 הם התחתנו, והמשיכו להתגורר שם עוד חמש שנים. בשנת 2008 הם הגיעו לישראל, ובנם, כיום בן שנתיים, נולד בבית החולים רמב"ם. בעתירה שהגישו לבית המשפט לעניינים מינהליים בחיפה טענו, כי מאז הגעתם לארץ הם מנהלים חיים משותפים בדירה ששכרו ברחוב יוספטל בקרית אתא. הבעל הוא המפרנס העיקרי, והאישה עקרת בית בשל אי יכולתה לצאת לעבודה על רקע מעמדה.

לאחרונה פנו נציגי משרד הפנים לאישה והודיעו כי עליה לעזוב את הארץ, בעקבות חקירה שהם ערכו, ולפיה היא ובעלה אינם מנהלים חיים משותפים. השניים פנו שוב ושוב למשרד הפנים בטענה שהם גרים ביחד ומגדלים את בנם, אך דבר לא השתנה בעמדת המשרד.

במכתב ששלחה לבני הזוג מרכזת מעמד במשרד הפנים נכתב: "מהמידעים שהתקבלו בלשכה ומהתישאול שנערך לכם במשרדנו עולה, כי אינכם יודעים פרטים בסיסיים ומהותיים שבני זוג אמורים לדעת אחד על השני. חוסר ידע זה מעיד על אי כנות הקשר. לפיכך, הוחלט כי על האישה לצאת את הארץ תוך חודש ימים מתאריך מכתב זה".

האישה פנתה לבית המשפט בבקשה להתערבותו. "החלטת משרד הפנים בלתי סבירה ומצדיקה התערבות בית המשפט", כתבה בעתירתה. "משרד הפנים לא שקל את מעמדי בהיותי אם לבן יחיד, אשר אחראית, ביחד עם בעלי, על מחייתו, חינוכו וגידולו. מלבדי, אין לבני משפחה".

באשר לטענת משרד הפנים על היות נישואיה פיקטיביים כתבה: "משרד הפנים לא בחן את כנות הקשר, וזכותם של בני זוג לחיות ביחד כמשפחה אחת. זכות זו מוקנית לנו על פי חוק, ולמשרד הפנים אין סמכות לגזול אותה מאיתנו".

שופטת בית משפט לעניינים מנהליים בחיפה, יעל וילנר, עיכבה את גירוש האישה וקבעה את הדיון בעניינה בתוך מספר ימים, אלא שבשל שביתת הפרקליטים לא ניתן היה לקיים את הדיון, והוא נדחה לאמצע חודש ינואר. עד אז תישאר האישה בארץ.