חברים בתנועת "ברית חושך לגרש" קיימו ביום שישי שעבר משמרת מחאה בפתח בניין העירייה בקרית ים, וקראו לראש העיר, שמואל סיסו, לפטר את רבה הראשי של העיר, הרב יוסף אברקי. משמרות המחאה התקיימו בעוד מספר ערים, ובהן קרית מוצקין. לטענת חברי התנועה, הרב חתם על מסמך הרבנים, הקוראים שלא להשכיר ולא למכור דירות לערבים. לדבריהם, האיסור להשכיר דירות לערבים מנוגד לערכי המדינה והוא לא יהודי, לא ציוני ולא אנושי.

אחד ממארגני משמרות המחאה, אורי מתוקי, טוען כי פסק ההלכה מהווה פגיעה בהכרזת העצמאות וגם בתורה, לאור פסיקתם של שני פוסקי הדור, הרב יוסף אלישיב והרב עובדיה יוסף נגד המסמך.

מתוקי: "התנועה שלנו מאגדת 16 גופים שונים - חילוניים, דתיים, רפורמיים וקונסרבטיביים - מכל הקשת, והיא קמה כדי לעמוד מול גל הגזענות הנוראה בארץ, שהתגברה בשנה האחרונה. זה החל בפסק הלכה שמתיר הריגת גויים, ונמשך במסמך הזה.

"מדובר בפסק הלכה מסוכן, שפשוט מעמיד בסכנה את יהודי העולם, כפי שאמר גם רבה הראשי של פולין. איזו טענה תהיה ליהודים שלא ירצו להשכיר להם בתים בארה"ב למשל, אם כאן, בישראל, זה הפך לנורמה? זה יעורר אנטישמיות, וזה צעד של אובדן מוסרי טוטאלי".

במסמך שפירסמה התנועה, אשר בה חברים, בין השאר, מכון שיטין, תנועת דרור לישראל, הנוער העובד והלומד, מחנות העולים, השומר הצעיר, התנועה המסורתית קולך ותנועת עוז שלום, נכתב: "רבני הערים הגדילו לעשות הפעם ולאיים שהעושים כך (ישכירו דירות לערבים - א"ג) יחויבו בנידוי כלכלי וחברתי, ובכך גם ליצור חוקי ענישה חדשים משלהם. העצומה היא המשכה של הגל העכור של גילויי הגזענות האחרונים בכל רחבי הארץ, ומהווה הכרזת מלחמה של רבני העיר".

במהלך משמרת המחאה בקרית ים תקפו חלק מהעוברים והשבים את חברי המשמרת.
מתוקי: "התגובות היו מעורבות. היו שתמכו, והיו שלא".

הרב אברקי אכן חתם על המסמך הזה?
"במסמך נכתב, שהרב אישר אותו טלפונית, למרות שלא חתם עליו. כעת שמענו, שהוא טוען כי אינו תומך במסמך. אם יאמר זאת במפורש, נשמח לתקן את זה ולהוסיף את שמו לשאר הרבנים שחזרו בהם מהתמיכה במסמך".

את תגובתו של הרב אברקי לא ניתן היה להשיג.
מעיריית קרית ים נמסר: "ראש העיר אינו מאמין כי הרב אברקי אכן חתום על המסמך הזה".