צילום: דורון גולן כ-20 עובדים במפעל קומפוסט 2000 למיחזור זבל, באזור התעשייה בקרית ביאליק, מצאו עצמם לאחרונה ללא תעסוקה, לאחר שהמפעל נשרף בפעם השלישית בתוך שמונה חודשים, ופעילותו הושבתה.

יו"ר הנהלת המפעל, יוסי עזריאל, מסר כי בימים אלה יוצאים חלק מעובדי המפעל לחופשה ללא תשלום. עזריאל, שמשמש גם סגן וממלא מקום של ראש עיריית קרית ביאליק, הסביר כי חופשה ללא תשלום תאפשר לעובדים לחתום בלשכת התעסוקה ולקבל קצבת אבטלה חודשית מהמוסד לביטוח לאומי.

"לפני שבועיים, בשריפה הגדולה בכרמל, היו גם שלושה מוקדי שריפה באזור התעשיה בקרית ביאליק", אומר עזריאל. "אחד המוקדים היה בערך 300 מטרים לפני המפעל, אבל האש הגיעה עד למפעל ושרפה אותו. שמאי של חברת הביטוח מכין בימים אלה הערכות של הנזקים, ולאחר מכן נתחיל לשפץ".


השריפה בכרמל (צילום: AP)

לפני כחמישה שבועות נשרף חדר הבקרה של קומפוסט 2000, לב ליבו של המפעל, שבו נמצא כל המחשוב שמאפשר את העבודה במפעל. השריפה כילתה לחלוטין את חדר הבקרה וגרמה להשבתת המפעל. גם בחודש מרס נשרף המפעל והושבת למשך חודשיים, וגם אז הוצאו העובדים הזמניים לחופשה ללא תשלום. לאחר שיפוץ וחידוש, חזר המפעל לפעילות בחודש מאי.

במשטרה לא יודעים בשלב זה אם השריפה נגרמה בזדון, וחוקרי ההצתות מטעם חברות הביטוח בודקים גם כיוון חקירה זה. באשר לשריפה בחדר הבקרה, נבדקת האפשרות שהאש התלקחה לאחר שבחצר המפעל הושארו גחלים, שבשלב מסוים החלו לבעור, והן שגרמו לשריפה.

באמצע חודש אוקטובר הוציא המשרד להגנת הסביבה צו סגירה למפעל, הקולט 800 טונות של אשפה גולמית ביום, לאחר שבבדיקות נמצאו כמה ליקויים: המפעל עבד ללא רשיון עסק, נמצאו בשטחו מערומי פסולת גדולים, מפגעי ריח חמורים בסביבת המפעל, זליגת תשטיפים, ובעקבות זאת, החשש לגרימת זיהום מי התהום ונחל נעמן, הזורם בסמוך.

בשימוע שערכה באוקטובר מנהלת מחוז הצפון במשרד, דורית זיס, הובהר להנהלת המפעל כי המשרד שוקל להורות על סגירת המפעל. במשרד טענו, כי מקור המפגעים הוא בתשתיות לקויות ובתיפעול לקוי של המפעל.