צילום: ויז'ואל/פוטוס תינוק בן שנה מאזור הצפון בלע ציפורן מלאכותית של אמו ונחנק בעת שהיה עם אמו במרכז לבריאות הילד של הכללית, בהמתנה לקבלת חיסון. הפעוט הובהל לרופא מומחה, ששלף את הציפורן מגרונו.

אמו של התינוק, כבן שנה, הגיעה למרפאה כדי לחסן את בנה, שנולד בשבוע ה-31 להריונה, בחיסון מיוחד שניתן לפגים. בעת שישב על ברכי אמו בחדר ההמתנה, החל התינוק להשתנק ולהכחיל. מזכירת המרפאה קראה לרופאה, שהתרשמה כי התינוק נחנק כתוצאה משאיפת גוף זר, וניסתה לבצע בו לחיצת היימליך. דבר לא נפלט מפיו, ומצבו רק החמיר.

על כן הובהל הפעוט לחדרו של ד"ר מוטי חיימי, מומחה ברפואת ילדים, שביצע גם הוא לחיצת היימליך ופער את פי התינוק. שם מצא שליד הענבל, בלוע, דבוק חלק קטן שחסם את דרכי הנשימה שלו.

צעקותיו של הצינוק החלו להיחלש אט אט בשל החנק, אך ד"ר חיימי שלף את החפץ מגרונו של התינוק. הגוף הזר שנשלף מפיו התגלה כציפורן בנויה מלאכותית. כפי הנראה, הציפורן נפלה מאצבעה של האם היישר לידיו של התינוק הסקרן, שמיד הכניס אותה לפיו.

תוך שניות חלה הטבה ניכרת במצבו של התינוק. הוא הפסיק לבכות, צבע עורו שב להיות בגוון תקין והוא חזר לשחק, כאילו לא היה דבר.
האם, שלא חשבה לרגע כי היא מסכנת את חיי בנה, החליטה שהיא מוותרת על ציפורניים מלאכותיות. כמו כן ציינה: "מסתבר שצריך מזל גם באסונות. העובדה שכל זה קרה דווקא תוך כדי המתנה במרפאה היא ממש נס מבחינתי. הצוות הגיב במהירות ובקור רוח והציל את חייו, אחרת אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה לתינוק שלי, שכבר ראיתי אותו מכחיל ונחנק לנגד עיניי". ד"ר חיימי מדגיש: "לחיצת היימליך לחילוץ גוף זר מדרכי הנשימה בתינוק מתבצעת בטכניקה שונה מאשר במבוגר, כדי שלא לפגוע בצלעות התינוק.

"יש להיות ערים לסכנות, ולהרחיק כל גוף זר שעלול להגיע לפיו של תינוק, אשר בשלב זה של החיים נוטה 'לשאוב' כל פריט מהסביבה אל פיו, ומקרה תמים לכאורה עלול לסכן חיים".

צוות הכללית מסכם כי נתקל במקרים בהם ילדים בולעים אבני טוף מעציצים, חלקי משחק שפזורים בבית, בטריות קטנות וכמובן פיצוחים. "חשוב להיות ערניים ולמנוע גישת של הילד לגופים קטנים".