צילום: אחיה ראב"ד שוק הנדל"ן באזור יפגע בעקבות האסון בכרמל. כך קובע מומחה לנדל"ן, עו"ד פלג רחמן. אסון הכרמל גבה מחיר כבד בנפש וגם נזק לבתים, קרקעות, רכבים ועסקים. גם כעת, כשהממשלה הכריזה כי תפעל לקידום סיוע מהיר לפיצוי נפגעי האסון, עדיין ישנם מכשולים חוקיים וביורוקרטים.

עו"ד פלג רחמן, מנהל מחלקת מקרקעין במשרד שלמה כהן ושות' המתמחה במתן שירותים לקיבוצים ומושבים, ציין השבוע כי רוב הבתים באזור קיבוץ בית אורן, מלון יערות הכרמל ככל הנראה מבוטחים. עם זאת ייתכן כי בנוגע לנכסים רבים, בתים פרטיים, שאינם מבוטחים יידרש סיוע נוסף מהמדינה.

גם הסיוע בוודאי לא יכסה את מלוא הנזק. שוק הנדל"ן באזור יעבור טלטלה ויעבור חוסר יציבות וירידות מחירים בהיקפים נרחבים, תלוי במיקום.

עו"ד רחמן, ציין עוד כי בנוסף לנזק הפיזי צפויים נכסים באזור השריפה ואזורים סמוכים לספוג ירידת ערך משמעותית. הנוף הפסטורלי המוכר" כשוויצריה הקטנה" הפך מאזור ירוק לאזור פיח שחור.

"רבים שרכשו בתים באזור זה", מסביר עו"ד פלג רחמן עשו זאת גם בשל מיקום הנוף המיוחד כאן נגרם להם נזק נדלנ"י כבד. לדבריו, בהערכה כללית שווי בתים יכול לרדת בכ-25% בממוצע, כמובן הדבר תלוי במיקום הנכס.

מי שרכש בעבר בית בעין הוד, עוספייה, בית אורן וגם בחלק מסוים בדניה נהנה בעבר מנוף, שהיה חלק ממחיר עסקת הבית וכעת הוא מתמודד עם תמונה די עגומה ושחורה.

בנדל"ן ישנו מושג הנקרא "זכות הנאה" אנשים נהנו מנוף ייחודי, וכעת בשל פגעי השריפה זכות זו נלקחה מאותם אנשים. השפעת הנוף יש לה פקטור מרכזי בקביעת מחיר הבית או הדירה.

מחקר של השמאי הממשלתי מצא בזמנו כי שווי דירות עם נוף לים, למשל באזור ת"א, שווה יותר בכ-48% מאשר דירה ללא נוף לים ובחיפה דירות ממוקמות עם נוף לים יקרות יותר בכ-10%.

לגבי נוף לשטחים פתוחים ידוע כי לנוף קסום כמו באזור זה אנשים באזור היו מוכנים לשלם יותר עד 20% ויותר. כעת צפוי כאמור מחירם של הבתים עם הנוף לכרמל השרוף לרדת, לדעתו של עו"ד רחמן.