בית המשפט המחוזי בחיפה דחה ביום שני את בקשת תיאטרון הצפון, שלא לאפשר לניצה בן צבי להתחיל בתפקידה כמנכ"לית תיאטרון חיפה. את העתירה הגיש בשבוע שעבר גבי בן גלים, בעלי תיאטרון הצפון, שבו הועסקה בן צבי כמנכ"לית בארבע וחצי השנים האחרונות. מתיאטרון הצפון נמסר כי כעת נשקלת פנייה בעניין לבית המשפט העליון.

בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד אריק בן ארי, נטען כי לבן צבי יש סעיף בחוזה ההעסקה שלה שלא מאפשר לה לעבור לתיאטרון מתחרה אלא לאחר 12 חודש מתום העסקתה בתיאטרון הצפון. בן צבי טוענת, באמצעות עו"ד אופיר רחבי, כי היא לא מתחרה ישירות בתיאטרון הצפון מאחר שאינה עוסקת בשיווק ומכירות אלא יותר בחלק האמנותי והניהולי של תיאטרון חיפה.

בן צבי אמרה בדיון שהתקיים ביום ראשון: "אכן חתמתי על הסעיף הזה (תקופת צינון של שנה – א"ג) מתוך תמימות. שלחו לי הסכם וחתמתי עליו ללא התייעצות עם עורך דין. אני לא רואה עצמי כמי שהולכת להזיק לתיאטרון הצפון, אין לי כוונה כזאת. אני רואה בתיאטרון הצפון מוסד מפואר, ואני אפעיל את כל היכולות שלי ליצור שיתוף פעולה אינטנסיבי והדוק עם תיאטרון הצפון".

השופט רון סוקול קבע בהחלטתו: "בחינת תוקפה של התחייבות להגבלת תחרות, מחייבת איזון בין אינטרסים מנוגדים: מחד חופש העיסוק וחופש התחרות הנגזר ממנו, אל מול זכותו של המעביד וקניינו. תיאטרון הצפון לא הצביע על כל אינטרס לגיטימי שיש לו באיסור התחרות, למעט מניעת התחרות כשלעצמה. לתיאטרון הצפון אין רשימת לקוחות מיוחדת, שהרי שני התיאטראות פונים לכלל תושבי הסביבה ומציעים להם לרכוש מנויים או כרטיסים למופעים".

השופט סוקול הוסיף: "תיאטרון הצפון ניסה לשכנע כי יש בידו 'סוד מסחרי' הנוגע לשיטות השיווק שהביאו אותו להיות התיאטרון בעל מספר המנויים הגדול בישראל, אך לא הוסבר מהי שיטת השיווק".

בעניין התחרות בין התיאטראות קיבל השופט סוקול את טענת בן צבי. "בתיאטרון הצפון עסקה בן צבי בשיווק ובהגדלת מספר המנויים, ואילו תיאטרון חיפה הוא תיאטרון רפרטוארי, שעיקר תכליתו היא הפקת הצגות מקור וקידום ערכים אמנותיים. מדובר בתיאטרון ציבורי ששם לנגד עיניו מטרות ציבוריות של קידום התיאטרון וחיי התרבות בעיר. מטבע הדברים ניהול תיאטרון כזה שונה מניהול תיאטרון מסחרי ששם לעמנו למטרה להשיא את רווחיו ולמכור 'מוצרים' רבים ככל האפשר".

השופט סוקול ציין: "ידע, ניסיון וכישורים של עובד אינם בגדר 'סוד מסחרי'. לא שוכנעתי כי קיים חשש ממשי שהמעבר של בן צבי לתיאטרון חיפה יגרום נזק ממשי ויפגע בעסקי תיאטרון הצפון. באזור חיפה והצפון יש מקום למספר תיאטראות והתחרות יכולה רק להועיל לציבור ולהביא את אמנות התיאטרון לכמה שיותר תושבים".

בהודעה שפירסם תיאטרון הצפון נכתב: "בית המשפט העדיף את עיקרון חופש העיסוק. יש לאכוף על ניצה בן צבי את המגבלה שנטלה על עצמה עת חתמה על החוזה עם תיאטרון הצפון, בין היתר בשל היות המגבלה מוסכמת מראש, מוגבלת בזמן ובהיקף ומתוך עיקרון כיבוד הדדי של הסכמים חתומים. אנו שוקלים בימים אלה פנייה לבית המשפט העליון בבקשת רשות ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי".