צילום: ויז'ואל/פוטוס הורים לתלמידים בכיתת אתג"ר של שכבת כיתות י', באורט ביאליק, מתלוננים: "פיזרו לנו הבטחות שווא. אין תירגולים ואין תיגבורים. יתרה מכך, המורים לא מצליחים להעביר שיעור אחד. הם איבדו שליטה על התלמידים".

מדובר בכיתה הנבנית על ידי משרד החינוך, בהתאם להמלצות מורי החטיבות ויועציהן. התוכנית מיועדת לתלמידים שבעזרת תמיכה ועידוד, ובשילוב ההורים והמתרגלים בכיתה, יגיעו להצלחה במספר בחינות בגרות ואפילו לבגרות מלאה.

לדברי אחת האמהות, להורים הובטחו בתחילת השנה שיעורי תירגול, כדי לחזק את התלמידים. עד לרגע זה, טוענת האם, לא התבצע ולו שיעור תיגבור אחד: "סיפרתי למחנכת, שאני שומעת מהילדה שהמורים לא משתלטים על הכיתה. המורים לא מלמדים ולא מתרגלים. תשובת המורה היתה: 'כרגע אין תקציב. רק לאחר החגים, אולי'. בינתיים הם לא לומדים, ואני מתגברת את הילדה בשיעורים פרטיים".

תלמיד בכיתה, המונה כ־25 תלמידים, מתאר התנהגות בעייתית כבר מאז תחילת השנה. לטענתו, התלמידים זורקים ניירות בשיעור, מדברים זה עם זה, שרים שירים, עושים קולות של אזעקת רכב ומשחקים בלייזרים: "ברגע שהשיעור מתחיל, נגמרים הלימודים. מתחיל הבלגן". עוד מוסיף התלמיד, כי המורות קוראות את הילדים לסדר, אך ללא הצלחה. חלקן אף יוצאות מהשיעור לאחר שהן מרימות ידיים, ולעיתים חוזרות כעבור מספר דקות: "אף אחד לא מתייחס למורות. יש קבוצה של תלמידים, שעושים מה שהם רוצים. ללמוד בכיתה הזו אי אפשר".

אב לתלמידה בכיתה מספר, כי בתו ביקשה לעבור לבית ספר אחר כבר בתחילת השנה. "כשהבת שלי הבינה מה הלך הרוחות בכיתה, היא ביקשה שאעביר אותה. בסופו של דבר, היא נשארה משיקולים אישיים, אבל זה לא ייתכן שהייחוד של הכיתה הזו הוא תיגבור ויחס אישי. המורים לא מצליחים להעביר שיעור, בטח שלא להכין אותם לבגרות. זה אתגר ללמוד בכיתה הזו".

בסוף כיתה י' נדרשים התלמידים לגשת לבחינות הבגרות במקצועות מתמטיקה, לשון והיסטוריה. לטענת התלמידים, יוכלו לגשת לבגרות רק בלשון. בנוגע למתמטיקה, הם לא אופטימיים: "לא זכור לי שיעור אחד שעבר בסדר. רק בשבוע שעבר אחת הבנות קיללה את המורה. אם אני רוצה ללמוד, אני לוקחת שיעורים פרטיים. בבית הספר אני גולשת בפייסבוק".

מנהל קרית החינוך, רמי פורת: "יש להפנות את ההורים עם תלונותיהם להנהלת החטיבה העליונה".