צילום: דורון גולן "ההלוויה בטח תהיה ביום שישי, או שאסור הלוויות ביום שישי, אז ביום ראשון כי אני מתה או אמות יותר נכון ביום חמישי". כך סיימה איילה יפרח, תלמידת כיתה ז', את מכתב הצוואה שכתבה בגיל 12 ונתנה לחברותיה. יפרח, שנספתה באסון אוטובוס השב"ס בדרך לכלא דמון, אכן נהרגה ביום חמישי אחר הצהריים, בעת שהלהבות אחזו באוטובוס הסוהרים.

למרות שזוהתה מיד, לא נקברה ביום שישי, בין השאר על מנת לאפשר לאב, יצחק, להגיע להלוויה מארה"ב. היא אכן נקברה ביום ראשון, כפי שניבאה כ-16 שנים לפני מותה.


נבואה שהגשימה את עצמה. מתוך הצוואה

הוריה של הצוערת, סימה ויצחק, קיבלו את מכתב הצוואה בתדהמה ביום שלישי השבוע, בעת שלבית האבלים הגיעה אחת מחברותיה של איילה, והביאה את המכתב, אותו שמרה במשך כל השנים.

המכתב, בן ארבעה עמודים, נושא את הכותרת "צוואה", בתחילתו מחלקת איילה את כל רכושה. את החדר, המיטה, הארון והספרייה לדניאלה, את החתול ליוסף שיטפל וישמור עליו. את הבגדים היא החליטה לחלק בין החברות כמו גם את הנעליים. בהמשך הורישה את יתר חפציה לחברותיה הטובות, בהם עשרות אגורות, טבעות, תכשיטים ובושם.

איילה לא הסתפקה בחלוקת רכושה, היא גם קבעה את רשימת המוזמנים להלווייתה. היא דאגה שחברותיה יגיעו להלוויה וציינה: "תבדקו גם שמשחררים את דניאלה מהקיבוץ, שתגיד שחברה שלה מתה והיא צריכה ללכת להלוויה שלה! זהו, תודה רבה וד"ש חמה מכל הלב לכולם! ביי ביי אוהבת איילה ז"ל".


המשפחה האבלה (צילום: דורון גולן)

בסוף הצוואה הוסיפה את הנבואה כי היא תמות ביום חמישי וכך כתבה: "ותגידו לכולם שבלי הרבה בלאגן, כי אני אצא מהקבר וירביץ להם. אני רוצה לנוח, אז שיהיה שקט".

הוריה של איילה, סימה ויצחק, ישבו השבוע המומים, לאחר שקראו את המכתב. הם ציינו כי רוב החברים שאיילה ציינה בצוואתה אכן הגיעו להלוויה שלה.

סימה האם סיפרה כי ביום חמישי בצהריים קיבלה טלפון מאיילה שביקשה ממנה לבדוק דרך קצין כיבוי מה מצב השריפה בכרמל. סימה: "שאלתי אותה מדוע היא מתעניינת, ואז אמרה שהיא בדרך לכלא דמון לפנות אסירים. היא רצתה לדעת עד כמה השריפה גדולה כדי לדעת אם הלילה תישן בבית.

היא אמרה שהיא בצומת בית אורן ושאת האסירים מפנים לכלא כרמל. צילצלתי לקצין הכיבוי שאני מכירה, אבל הוא לא ענה. הדיווחים בהתחלה היו על אוטובוס אסירים, אחר כך אמרו שזה סוהרים, ובסוף שזה צוערים וכי אין ניצולים. לי כבר היה ברור מה קרה. רק חיכינו להודעה הרשמית".

הכתבה מתפרסמת בגיליונות סוף השבוע של "ידיעות המפרץ" ו"ידיעות הצפון"