צילום: לוי בייזרמן כ-5 קוב מים צריכה משותפת בממוצע לכל דייר - זוהי צריכת המים על פיה חויבו דיירים המתגוררים ברבי קומות בשכונת פסגות ים, בקרית ים, בחשבון המים האחרון שקיבלו מתאגיד המים החדש בעיר, "ימים". מדובר ברבי קומות, ובהם 54 דיירים, כך שפועל יוצא כי צריכת המים המשותפת של אותם בניינים עמד על כ-270 קוב מים בחודש, כמות שלטענת הדיירים היא בלתי הגיונית לחלוטין.

דיירים בשכונה טענו כי חויבו בחשבון האחרון בכמות שהיא גדולה פי שניים בצריכה המשותפת לעומת החודש הקודם. אחד הדיירים (שמו שמור במערכת) ציין כי קיבל חשבון של כ-5 קוב מים צריכה משותפת החודש לעומת כ-2.5 קוב בחודש הקודם.

גם עו"ד קרן קובה, דיירת באחד מרבי הקומות בקרית ים, קיבלה חשבון של צריכה משותפת גדול בהרבה לעומת החודש הקודם. עו"ד קובה: "צריכת המים המשותפת היתה 4.7 קוב לעומת כ-2 קוב בחודשים קודמים. כשראיתי את החשבון, ניסיתי להתקשר לתאגיד המים. זה בכלל סיפור. כל פעם עונים ומנתקים. בגלל הלחץ. גם דיירים נוספים ניסו ולא הצליחו להשיג אף אחד.

"בסוף אחרי כמה ימים, ענו לי ואמרו לי כי בטח יש לנו נזילה. בדקתי עם דיירים בבניינים מסביב, וגם הם נדרשו לשלם את אותה הכמות של צריכת מים משותפת. גם להם יש נזילה? זה פשוט מטורף. יש לנו בבניין מערכת השקיה אוטומטית, מפעילה את הממטרות כמה פעמים בשבוע לזמן קצוב. אין לי מושג איך הגיעו לכמות הזו, אבל אני מתכוונת לבדוק את הנושא עד תום וגם אשקול הגשת תביעה ייצוגית נגד התאגיד".

דייר אחר בשכונה, שאינו מתגורר בבניין של עו"ד קובה, העלה טענות זהות לחלוטין. לדבריו, הוא ניסה כמה וכמה פעמים ליצור קשר עם תאגיד המים, אבל לא היתה כל תשובה. הדייר (שמו שמור במערכת): "זה פשוט ביזיון. גם מחייבים כמויות לא הגיוניות וגם אי אפשר לדבר עם אף אחד שם. מה, יש לנו בבניין שתי בריכות שחייה? עם מעל 50 דיירים בבניין הצריכה המשותפת מגיעה לכמעט 300 קוב מים. מישהו חשב לרגע אם זה בכלל הגיוני?".

ראש עיריית קרית ים, שמואל סיסו, טען השבוע כי הוא היה בין המתנגדים הבולטים להקמת תאגידי מים, והוא אף העלה את הנושא בישיבת מועצת העיר. סיסו: "הקמת התאגידים היא בזבוז משווע של כספי ציבור. פעם היתה לי מחלקה עם כמה עובדים שעבדה מצוין. כעת צריך להקים משרדים ולמנות מנכ"ל ומנגנון. הממשלה השתמשה בהקמת התאגידים ככיסוי על מנת להעלות בצורה חדה את תעריפי המים, גם באמצעות הוספת מע"מ. מרכז השלטון המקומי מתנגד להקמת התאגידים. אני הייתי בין האחרונים שהקימו תאגידים, וכעת גם אפשר להבין מדוע".

מתאגיד המים ימים נמסר: "התלונה מוכרת והיא נבדקת. אם יתברר שמדובר בתקלה, נודיע על כך בהקדם לדיירים. התאגיד הוקם והחל לפעול רק לפני מספר חודשים ונמצא עדיין בתהליכי הקמה. למרות הבטחות הממשלה להעביר תקציבים למטרה זו, לא התקבל עד כה כל תקציב, ועובדה זו מקשה מאוד על התפקוד השוטף. השבוע נחתם הסכם להפעלתו של מוקד מיוחד למתן שירות טלפוני, ואנו בטוחים כי כבר בימים הקרובים יפתרו מרבית התקלות הקשורות למתן שירות ומענה לתושבים".