צילום: index open חמש תלמידות בכיתה י"ב באורט קרית מוצקין שיחררו עכבר במהלך שיעור אזרחות. התלמידות נקראו לשיחה עם המנהלת, ונדרשו לבצע 20 שעות התנדבות בחי-פארק.

מה שהחל כרעיון שהסתובב בין תלמידי שכבת כיתות י"ב, יצא לבסוף אל הפועל כאשר הבנות מצאו את ההזדמנות לביצוע הפעלול. באחד הימים היו לכיתה שעתיים פנויות בין השיעורים, בשעות 12:00-10:00. מבחינת הבנות זה היה הזמן המתאים לממש את התוכנית ולהכניס קצת הומור לכיתה.

הנערות הלכו לרבמ"ד, מרכז הקניות שמעבר לכביש, פנו לחנות החיות שבקומה השנייה, וקנו עכבר מעבדה לבן וקטן, שעלה להן כשמונה שקלים. עד לתחילת השיעור הן הסתובבו איתו בקופסת קרטון קטנה, אבל איש בבית הספר לא שם לב לקופסה המוזרה שנשאו.

הן נכנסו לכיתה לפני הצילצול, כשעוד היתה ריקה, ואחת הבנות הכניסה את העכבר לקלמר שלה. רוב ילדי הכיתה ידעו על מעשה הקונדס והתכוננו לרגע האמת. לאחר שהמורה לאזרחות נכנס לכיתה והשיעור החל, שיחררה התלמידה את העכבר מהקלמר והניחה אותו על הרצפה.

התלמידים, שחלקם אפילו לא ראו את העכבר רץ בכיתה, החלו לצעוק, נופפו בידיים ומיהרו לצאת מהכיתה. לטענת תלמיד שנכח שם, המורה רדף אחרי העכבר, תפס אותו בזנבו והשליך אותו מחלון הכיתה.

לאחר שהשליך את העכבר מהכיתה, קרא המורה לתלמידים להיכנס, וביקש להמשיך את השיעור. האירוע הובא לידיעת מחנכת הכיתה, שדיברה עם התלמידים ואיימה שאם האחראים למעשה לא יודו, כל הכיתה תיענש ולא תצא ליום הסיור "בעקבות לוחמים". באותו רגע אף לא אחת מהבנות הודתה.

לאחר התייעצות הן ניגשו למחנכת והודו במעשה. הבנות נקראו לשיחה עם מנהלת התיכון, שרה פינטו, שנזפה בהן, והוסיפה לכל אחת שעות פעילות במסגרת מחויבות אישית לקהילה. כמו כן, התנהלה שיחה בנוכחות ההורים, והנערות התבקשו להתנצל בפני המורה לאזרחות על התעלול, בפני כל הכיתה.

מנכ"לית אורט מוצקין, מרגה סגל, אין גבול ליצירתיות?
"מדובר במעשה קונדס. אילו היו משקיעים אותה מידה של מקוריות לאפיקים מועילים, אין ספק שכולנו היינו במקום אחר. בכל מקרה, אנחנו לא עוברים על שום מעשה ללא תגובה. לא משחקים בחיות, ובטח שלא מתעללים בהן".