צילום: דורון גולן בעלי עסקים בקרית אתא נדרשים לשלם מס שילוט על תקופה של יותר משנתיים, למרות שבמשך כל התקופה הזאת העירייה לא שלחה אליהם הודעות לתשלום. לדברי בעלי העסקים, לא זו בלבד שפתאום הם נדרשים לשלם אלפי שקלים, אלא שהעירייה חייבה אותם בתשלום גם על הצבת פרסומות בתוך החנויות. בעל חנות בגדים, למשל, חויב לשלם על הודעה המבשרת על מכירת סוף העונה, שנתלתה בתוך החנות.

חוק העזר העירוני המתייחס למס השילוט של עסקים, אושר בעירייה במאי 2008, וחודשיים אחר כך נכנס לתוקף. משמעות החוק היא שעל בעלי העסקים לשלם לעירייה 145 שקל בשנה על כל מטר מרובע של שלט קבוע שהם מציבים מעל לחנות. אבל, מאז נכנס החוק לתוקף הוא לא נאכף. עכשיו, כשהעירייה נזכרה לשלוח הודעות לתשלום, היא דורשת מכל בעל עסק אלפי שקלים בבת אחת.

"החוק על מס השילוט לא הובא לידיעת הסוחרים", טוען מאיר אלקיים, בעליה של חנות בגדים במרכז העיר. "אף פעם לא שלחו לנו הודעה לתשלום. פתאום, לפני שבועיים בערך, כל הסוחרים במרכז קיבלו חשבונות: אחד קיבל 6,500 שקל, אחד קיבל 12 אלף ומשהו, אחד קיבל 16 אלף שקל.

"התברר שהעירייה מסרה את הטיפול בעניין לקבלן חיצוני, שבדק את כל החנויות במרכז, וכל שלט שהיה, אפילו סתם מדבקה, או שלט בתוך החנות, חויב בתשלום. הם חייבו אותנו גם על שילוט זמני, פרוביזורי, לגבי מבצע כזה או אחר, או שלט לגבי מחירי סוף עונה, כאילו זה שלט קבוע שהוצב פה שלוש שנים ברציפות".

איך אתה יודע שמבצע סוף עונה נחשב שלט?
"הייתי בעירייה השבוע, עם עוד אחד מהסוחרים, ודיברנו עם בחור בשם יהודה גל, שאחראי על עניין השלטים. הוא אמר לי: 'יש פה איזו טעות, כי הקבלן שלקחנו עשה עבודה בצורה גורפת'. זאת אומרת, כל שלט שהוא ראה, אפילו בתוך החנות, הוא חייב אותנו על זה. גל אמר: 'מה שלא קיים, אני מנכה לך את החוב'. אנחנו צריכים לשבת על העניין הזה עם ראש העיר".

דוד מזן, בעליה של חנות למוצרי חשמל, נדרש לשלם יותר מ-9,600 שקל. "אלה מחירים מופקעים", הוא אומר. "יש שלטים שנתלו לפני חצי שנה, ובצורה גורפת חייבו אותנו לשלם עליהם משנת 2008. יש חנויות ששמו שלט פירסום קטן, בתוך החנות, וגם על זה חייבו. את השכן שלי חייבו על פרסומת של אופנת אביגדור, שעומדת בתוך החנות".

מהעירייה נמסר בתגובה: "הוחל חוק עזר עירוני, ולאור החלת החוק נערך סקר מקיף על ידי חברה חיצונית. בתום עריכת הסקר נשלחו חיובים בהתאם להוראות החוק. עם החלת החוק, מתכוונת העירייה להסיר שלטים שחורגים מגדר הסביר ופוגעים בחזות העיר".