צילום: ויז'ואל/פוטוס עבריין רכוש מוכר מהקריות, שבמשך 30 שנה נכנס ויצא בין בתי הכלא, הגיע לאחרונה לתחנת זבולון והתוודה על פריצה שביצע שלושה חודשים קודם לכן, בקרית מוצקין. החוקר, שמכיר אותו היטב, לא האמין למראה עיניו ולמשמע אוזניו, ושאל אותו אם הוזמן לתחנה על ידי אחד החוקרים. העבריין, ג', ענה בשלילה. "אז למה הגעת?" שאל החוקר, וג' ענה: "כדי לשלם את חובי לחברה".

ג' נעצר מיד לאחר הודאתו, והוגש נגדו כתב אישום בתוך מספר ימים. במשפט הוא הודה בעבירה המיוחסת לו והורשע. לפני גזירת עונשו פנה סניגורו, עו"ד מיכאל כרמל, לבית המשפט: "לא קל לבוא ולבקש מבית המשפט רחמים על אדם עם עבר פלילי כמו של מרשי. יהא מי שיאמר שמי שלא מרחם על אחרים, אסור להיות רחמן איתו, אלא אכזר איתו. הגיע הזמן להבהיר לנאשם מה הדין לגבי מי שגוזל את רכוש הציבור.

"במצב דברים רגיל הייתי מסכים, אבל מרשי בא בוקר אחד לתחנת המשטרה, למרות שלא היה חשוד בכלום, והודה בפריצה שביצע למרות שלמשטרה לא היה שמץ של מושג מי האדם שביצע את הפריצה. הוא הסגיר עצמו ואמר שמצפונו מייסר אותו, ושהוא רוצה את עונשו. אם היתה לו טיפת שכל, הוא היה בא עם עורך דין וסוגר עיסקה לפני ההודאה.

"אני מבקש להקל בעונש לאור החרטה האמיתית של מרשי. אני סבור שלקיחת אחריות שווה המון. מרשי רוצה לשקם את חייו. אני חושב שענישה סבירה שמתאימה לתוכנית השיקום והגמילה בבית הסוהר חרמון היא ענישה מתאימה. התוכנית בת 15 חודש, והיא מתאימה למרשי. אני חושב שבתקופת המאסר הוא יעשה הכל על מנת להיגמל מנגע הסמים, שהרס את חייו.

"אני סניגור פרטי, ולא הנאשם שכר את שרותי. משפחתו אספה שקל לשקל, מתוך רצון אמיתי לעזור לו. כשייגמר המאסר, כל אחיו והוריו יעשו הכל על מנת לעזור לו לחזור לחיים נורמליים. עצם העובדה שהוא בחר לבקש עזרה מהמשטרה במקום ממשפחתו, זיעזעה את בני המשפחה, ואני בטוח שכשהוא ישתחרר מהכלא, הם לא ייתנו לו לשוב לדרך הפשע".

הנאשם: "גם היום, כאן ועכשיו, אני לא מתחרט לרגע על שניגשתי לתחנת המשטרה ואמרתי את מה שאמרתי. אולי זה יהיה מסר לאנשים כמוני, שיעשו את הצעד שאני עשיתי. אני בן 50. יש לי ילדה בת 23, ואני מתבייש. נכשלתי כאבא וכבעל. הדבר הכי טוב שעשיתי בחיים שלי זה השירות בצבא".

גם סגן נשיא בית משפט השלום בקריות, ד"ר מרדכי ארגמן, התרשם מהחרטה הכנה שהביע ג' ומרצונו לפתוח בחיים חדשים, וגזר עליו 20 חודשי מאסר בפועל, לאחר שהפעיל את עונש התנאי שהיה תלוי נגדו, במהלכם יעבור גמילה. בגזר הדין כתב השופט: "אכן, עברו הפלילי של הנאשם מטה את שיקולי בית המשפט לענישה מחמירה.

"יחד עם זאת, בית המשפט לא יכול להתעלם מנסיבות המקרה הנוכחי. אכן, לא בכל יום רואים אדם שבא ביוזמתו לתחנת המשטרה, מתוודה על מעשה פריצה וגניבה שעשה, כדי להיכלא ולשלם את חובו לחברה. ניתן לומר, שזה מקרה נדיר".