צילום: דורון גולן האם פתיחת חנות למיניות וזוגיות בקניון היא עניין לגיטימי? האם צריך להתייחס לחנות כזאת כמו לחנות בגדים, חנות רהיטים, או בית קפה? סיגל (44) ואריק (60) צוקר, זוג לחיים ולעסקים, מפעילים כבר במשך שבע שנים את חנות "כחול" בקניון כיכר העיר בכרמיאל.

בחודשים האחרונים הם מנסים לפתוח סניף נוסף של החנות בקניונים באזור הקריות והמפרץ, אבל לטענתם הם נתקלים בסירוב. התשובות השליליות של הקניונים מנוסחות כמיטב המסורת בפוליטיקלי קורקט, אבל המסר ברור וחד משמעי: חנות שקשורה בסקס? מחוץ לתחום.

"ב-12 ביולי פנינו לקריון", מספרת סיגל. "דיברנו עם פקידה מההנהלה שאמרה לנו שיש להם כמה חנויות להשכיר והיא ביקשה שנשלח כמה מילים על העסק במייל. שלחנו דף מידע, עברו כמה ימים, אבל לא קיבלנו תשובה. אחרי זה דיברנו עם אותה פקידה בטלפון והיא אמרה לנו שזה לא רלוונטי ולא מתאים לקריון כרגע.


סיגל ואריק צוקר (צילום: דורון גולן)

"אמרנו שאנחנו מעוניינים להיפגש, להסביר במה מדובר, שידברו איתנו, שיש לנו תשובות לכל השאלות, שהחנות שונה ממה שהם חושבים, אבל אפילו להיפגש איתנו לא היו מוכנים. מעניין מאוד, בהתחלה יש להם חנויות להשכרה, ואחרי ששלחנו להם במייל את מהות העסק זה כבר לא רלוונטי".

לאחר מכן פנו סיגל ואריק לסינמול בקניון לב המפרץ. "ביקשו שנשלח את הפרטים של העסק", מספרת סיגל. "אחרי זה התקשרנו ותואמה לנו פגישה לפי בקשתנו עם המנכ"ל, בני חליף. הוא שאל איזה סדנאות נעשה, איפה נעשה את המפגשים, אמר לנו מה העלויות, הסכמנו על העלויות, הוא עשה לנו סיור מאוד מקיף והיה מאוד נחמד.

"נפרדנו בלחיצת יד, והיה ברור שזה רק עניין פרוצדוראלי עד שנפתח חנות בסינמול. הוא אמר שהוא צריך להעביר לנו הצעה מסודרת ושהיא תגיע אלינו בתוך ימים ספורים. ההצעה לא הגיעה, ולמעשה לא קיבלנו שום תשובה. התקשרנו למקום, ואז התחילו להתחמק מאיתנו. לא איפשרו לנו לדבר עם המנכ"ל. בני לא נמצא, בני בחופש. בני יצא, בפגישה.

"באיזה שלב אמרה לנו הפקידה שלו שהוא צריך לקבל אישור של דירקטוריון של הסינמול כדי שיוכל לאפשר לנו לפתוח את החנות. ביקשתי להיפגש עם הדירקטוריון, כדי להסביר במה מדובר. נאמר לנו שזה בלתי אפשרי ושבהקדם תהיה לנו תשובה. רק בתחילת אוקטובר התקשרה אלינו בחורה מהנהלת הסינמול ומסרה לי הודעה לקונית שאנחנו לא מתאימים לתמהיל העסקים בקניון. ביקשתי לדבר עם מישהו מההנהלה, אבל לא נתנו לי, וגם לא עם המנכ"ל".

סיגל ואריק טוענים שהחליטו לפתוח חנות למיניות בקניון כדי לנפץ את הסטיגמה שמקומה של חנות כזו הוא באזורי תעשייה. "אחרי שבע שנים בכרמיאל, אני יכולה להגיד שקניון זה המיקום שתפור על החנות. התפישה שלנו לפתוח חנות מסוג כזה בקניון היא חלק מהמחשבה שלנו שצריך להפוך את הנושא הזה ללגיטימי. למה שהוא לא יהיה ברחובות הראשיים ובקניונים? למה הוא צריך להיות באזורי תעשייה וברחובות אחוריים?".

אריק: "אני רוצה לשאול שאלה פשוטה: למה מותר לפתוח פאב בסינמול וחנות כמו שלנו אסור? כי זה נושא נחות? כי זה פוגע בכבודם של אנשים? זה נגד היהדות? עד תקופת חתימת התלמוד היו יועצים לעניין הזה. רבי אלעזר, שמצוטט באגדה, היה מגדולי יועצי המיניות. אז מה פתאום הנושא הזה מוקצה? למה בעצם, אנחנו מעבירים מסר לאנשים שכל מה שאתם צריכים ללמוד על מין תלמדו מהאינטרנט כי שם זה הכי זמין".

סיגל: "אני מאמינה באמת ובתמים שמקום כמו כחול צריך להיות חלק מחוויית קנייה כוללת ולהשתלב בנוף המסחרי באופן טבעי. זה מקום שמופעל על ידי צוות מקצועי ומספק מגוון רחב של שירותים בתחום המיניות - ייעוץ, סדנאות, הרצאות וכמובן – מכירה של צעצועים למבוגרים. מה לא בסדר בזה"?

מהסינמול נמסר: "לאור השינוי החיובי שחל בקניון וצמיחתו מתקבלות פניות רבות מסוחרים, אך מספר המקומות מוגבל והבחירה נעשית בהתאם לתמהיל הנבחר וצורכי הלקוח. במקרה הזה מדובר בחנות נישה אשר אינה תואמת את תמהיל החנויות הנבחר של הקניון".

מקריון קרית ביאליק נמסר: "כידוע, הקריון ממוקם בלב אזור מגורים ליד גני ילדים ובתי ספר. חנות שכזו איננה מתאימה לתמהיל חנויות שאנו מציעים ללקוחותינו, ובהם משפחות וילדים".