צילום: הרצל יוסף מיסי הארנונה בקרית מוצקין יתייקרו בשיעור חריג של 5 אחוז החל משנת 2011, על אף שמשרד הפנים ביקש להעלות את מחירי הארנונה בעיר ב-1.4 אחוז בלבד. כך הוחלט בישיבת מועצת עיר שלא מן המניין שהתקיימה בעירייה ביום שני השבוע.

בדרך כלל מוזמנים כלי התקשורת לישיבות מועצה, אבל הפעם העירייה לא הודיעה על הישיבה. בעירייה אומרים בתגובה כי הם לא נוהגים להודיע על ישיבות, וכי כלי התקשורת מוזמנים להירשם לאתר האינטרנט של העירייה שמשגר הודעות דואר אלקטרוני המבשרות על ישיבות המועצה.

יו"ר ועדת הביקורת בעירייה, ניר דובדבני (דרך), היה חבר המועצה היחיד שהתנגד להעלאת הארנונה. דובדבני אמר השבוע: "לפני שבועיים, בישיבת מועצה, ראש העיר שאל אותי מה אני אומר על זה שלא מעלים את הארנונה. אמרתי יופי, כל הכבוד. ביום שני הוא הגיע לישיבה, והוא מעלה את הארנונה לא ב-1.4 אחוז אלא ב-5 אחוז, עם אישור חריג ממשרד הפנים. אף אחד מחברי הקואליציה לא אמר מילה כשדיברתי בישיבה.

"כולם מבינים שזה טירוף להעלות את הארנונה ב-5 אחוז. מחיר תו החנייה עלה לפני שבועיים, עכשיו הארנונה עולה. ראש העיר לא רואה את התושבים ממטר ולא מסתכל להם בעיניים. על מה ולמה מעלים ב-5 אחוז את הארנונה? ואם כבר אתה מעלה את הארנונה, אז בוא ותגיד לי מה מצבנו הכספי במקומות שהעירייה מחזיקה מהכסף שלנו – מתנ"ס, חי פארק, תיאטרון. אם אתה לא חושף את הנתונים האלה, למה אתה מעלה ארנונה ב-5 אחוז?".

בשנתיים האחרונות לא התייקרו מיסי הארנונה בקרית מוצקין. לדברי חבר מועצת העיר, אבי רוטמן (עבודה), התייקרות הארנונה נובעת מכך ש-20 מיליון שקל, מחזור שנתי משוער של כספי גביית כספים עבור שימוש של התושבים במים, לא יהיו יותר חלק מהכנסות העירייה. זאת, משום שכספים אלה נגבים החל מלפני כמה חודשים על ידי חברת המים והביוב של העיר, פלגי מוצקין.

רוטמן הסביר כי הצביע בעד ההצעה להעלות את מחירי הארנונה בגלל שהתוודע למצבה הכספי של העירייה. "השתכנעתי שאם לא נבצע את ההעלאה במחירי הארנונה, העירייה תיכנס למצב של בעיה תזרימית שנובעת מכך שהעירייה כבר לא מקבלת את הכסף על המים. אם לא נעלה את הארנונה, נהיה בבעיה שנובעת מהפיצול של גביית המים מהעירייה והעברת כל נושא המים והביוב לחברת המים. אילו אני הייתי מנהל את הנושא, הייתי פועל אחרת".

מהעירייה נמסר בתגובה: "בשנים האחרונות העלו מרבית הרשויות המקומיות בישראל את שיעור הארנונה באחוזים גבוהים מאוד, אך בעיריית קרית מוצקין בחרו שלא לעשות כן. החלטת הממשלה להקים את תאגיד המים, כמו גם החלטת הממשלה על הסכמי שכר ופנסיה שלא תוקצבו, הביאו לירידה משמעותית בהכנסות העירייה. כדי להמשיך ולספק את השירות הטוב ביותר עבור התושבים, כפי שעושה העירייה משך שנים, היא נאלצה לבצע את המהלך. עיריית קרית מוצקין תמשיך לפעול לרווחת כלל תושביה ולספק להם את השירות הטוב ביותר".

יצוין, כי בקרית אתא עלתה הארנונה ב-1.4 אחוז. בקרית ביאליק עלתה ב-6 אחוז, ובקרית ים טרם הובא הנושא בפני מועצת העיר.