צילום: באדיבות החברה הלאומית לדרכים חברת שפיר הנדסה אזרחית הודיעה כי היא מעוניינת להמשיך לבצע עבודות בכביש עוקף קריות בשבתות. כך עולה ממכתב שכתב מנהל פרויקט כביש עוקף קריות בחברת שפיר, משה אביטל, לחברה הלאומית לדרכים, המנהלת את פרויקט כביש עוקף קריות.

בשבועות האחרונים התלוננו חרדים מקרית אתא על חילול שבת בעקבות עבודות שמתבצעות בעוקף קריות, בכביש היציאה מקרית אתא לכיוון שפרעם. בחברה הלאומית לדרכים אמרו אז בעקבות התלונות כי הקבלן שביצע עבודות בשבת הוזמן לבירור, וטען כי מדובר בעבודות שבוצעו באופן חד פעמי.

אולם במכתב של מנהל הפרויקט מטעם חברת שפיר, הוא כתב ב-2 בנובמבר: "בהמשך לתלונה שהתקבלה במוקד מע"צ בשבת שעברה, הריני להבהיר כי הקבלן הנחה את כל קבלני המשנה העובדים מטעמו בפרויקט לעבוד על פי כל הוראות החוק (שעות עבודה ומנוחה).

"מובן שעבודות שנעשו במהלך השבת נעשו באמצעות עובדים שאינם יהודים בלבד. העבודות המתבצעות מצומצמות ללא שימוש בציוד כבד, ובעיקרן קשורות בתפעול מערכות שאיבה רבות ותמיכות למניעת הצפות והתמוטטויות שעלולות לסכן חיי אדם. אנו מעוניינים בתקופה הקרובה להמשיך במתכונת עבודה זו בסופי שבוע".

החרדים מקרית אתא עירבו בנושא את סגן יו"ר הכנסת, ח"כ אורי מקלב מסיעת יהדות התורה. במכתב שנשלח ללשכתו של מקלב הוסבר כי במסגרת העבודות להקמת כביש עוקף קריות, כלולים מתקני ניקוז תת קרקעיים רבים המחייבים עבודות חפירה בסביבה לא יציבה המאופיינת במי תהום גבוהים. "עבודות החפירה מחייבות שאיבה רציפה של מי תהום וייצוב מדרונות", נכתב, "העבודות מבוצעות על ידי לא יהודים ומיועדות לתחזק את מתקני השאיבה".

ואולם בלשכת סגן יו"ר הכנסת מסרבת להתרשם מההסברים, ודורשים שחילול השבת ייפסק. יאיר אייפרמן מלשכתו של ח"כ מקלב כתב בתגובה למנהל מטה מנכ"ל החברה הלאומית לדרכים: "ח"כ מקלב מתרשם שאין מדובר בפיקוח נפש, ולכן בקשתו שוב שלא יבוצעו עבודות בשבת".

מהחברה הלאומית לדרכים נמסר בתגובה: "הכוונה לעבודות הקשורות למערכות שאיבה ותמיכות למניעת התמוטטויות עפר. כל העבודות שיבוצעו יהיו בהתאם לחוק, כולל הוראות שעות עבודה ומנוחה. אם יבוצעו עבודות בשבת, הן יהיו באמצעות עובדים לא יהודים בלבד".