צילום: דורון גולן הציבור הדתי-חרדי בקרית אתא נקרא שלא להיכנס לבית הקפה גרג במרכז קרית אתא, מאחר שנשים הפוקדות את המקום מתלבשות באופן פרובוקטיבי ולא מקפידות על כללי צניעות בכל הקשור למלבושיהן.

"קול קורא" זה פורסם ביום חמישי בשבוע שעבר ב"קול הציבור", קו חדשות אונליין שמיועד לציבור החרדי בכל רחבי הארץ. בהודעה שפורסמה נאמר כי בבית הקפה מבלות נשים שאינן מתלבשות באופן מהוגן.

טוביה שולזינגר, רב הקהילה החרדית בית יהודה בקרית אתא, ובנו של הרב האשכנזי הראשי לשעבר בעיר, שמואל שולזינגר ז"ל, הסביר: "בית הקפה גרג לא מנוהל לפי כללי הצניעות: נשים מגיעות לא בלבוש צנוע ואין הפרדה בין גברים לנשים.

"ברקע מושמעת מוסיקה של נשים ששרות, ולפי ההלכה אסור לגברים ולנשים להאזין למוסיקה שבה אישה שרה. בפתח בית הקפה עומדת אישה שמאבטחת את המקום, וגם זה מהווה עבורנו בעיה. הדברים האלה לא מתאימים לאורח החיים של הציבור החרדי".

בית הקפה גרג ממוקם ברחוב העצמאות, לב ליבו של מרכז קרית אתא, והוא נחשב פופולרי ואופנתי. בית הקפה, שפעיל זה כמה שנים, מתפקד תחת פיקוח של משגיח כשרות מטעם המועצה הדתית בעיר, אבל שולזינגר עורך הבחנה בין נושא הכשרות לצניעות: "זה שלבית קפה יש תעודת כשרות זה בסדר גמור", מבהיר שולזינגר, "אבל מעבר לעניין הכשרות, המקום מסמל ערכים שנוגדים את אורח החיים של הציבור החרדי.

"אני מקבל פניות מדתיים ששואלים אם זה בסדר ללכת לשם, אז החלטתי לבדוק את העניין בעצמי. זה דבר שנורא מפריע לציבור הדתי-לאומי, ואני כבר לא מדבר על מה שהולך שם בקיץ: מגיעות לשם נשים במכנסיים קצרים וגופיות. זה לבוש שלא הולם את עולם המושגים שלנו. יש לנו קודים אחרים להתנהגות.

"שואלים אותי אם המקום כשר. ואני אומר, המקום כשר מבחינת האוכל שמגישים בו, אבל עדיין אדם חרדי לא יכול להיכנס לבית קפה כזה. נגיד שיש חוף ים חילוני ויש בו קיוסק. הקיוסק יכול למכור מוצרים כשרים, אבל אדם חרדי לא ייכנס לשם, נכון?

"זה בדיוק אותו דבר כמו שאדם חרדי לא ייכנס למועדון לילה. פשוט לא מתאים לאדם חרדי להיות שם ולבלות במקום כזה. מה יש לחרדי לחפש במקום כזה?".

מהן אפשרויות הבילוי המוצעות לציבור החרדי?
"אנחנו בציבור החרדי בכלל נגד המושג הזה של לשבת לבלות. זה לא מקובל אצלנו. אבל גם אם כן, יש מקומות בתל אביב, בירושלים, מקומות שעובדים לפי הכללים של העולם החרדי".

ייסעו עד לתל אביב או לירושלים כדי לשתות קפה?
"פה אצלנו אין מקומות בילוי לחרדים. הקודים של הדתיים שונים לגמרי, כל אורח החיים שלנו שונה".

בעלי "קול הציבור", חיים וייס, אישר כי פירסם את ההודעה לאחר שקיבל פנייה בעניין מדתיים המתגוררים בקרית אתא. "אמרתי שרבנים מקרית אתא אומרים שלא להיכנס לגרג", אמר וייס ביום שני השבוע.

גיא לוי, בעלי גרג בקרית אתא: "מבחינת כשרות, המקום שלי הוא המקום עם תעודת הכשרות הכי חזקה בצפון. המקום שלנו אינו בד"צ, עם הפרדה בין גברים לנשים, אנחנו לא בני ברק. אם הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, בכבודו ובעצמו ישב פה לפני חודש ואכל, אז תאמין לי שהכל בסדר.

"מלווה אותנו הרב שמעון זילברמן מהמועצה הדתית בעיר, ואין פה שום דבר שהוא פסול מבחינת ההלכה. מעולם לא שמעתי תלונה על זה שיש שומרת בכניסה ולא שומר, ואגב, השומרת הזאת רק מחליפה מישהו שעבד פה ויצא לחופשת מחלה. עד עכשיו לא נתקלתי בתלונות של דתיים או חרדים, אלא רק בשבחים".