צילום: דורון גולן הרוכלים בשוק קרית אתא ממשיכים במאבקם נגד העירייה ואף מעלים הילוך: ביום חמישי שעבר הם צעדו מרחוב יוספטל, מקום משכנו של השוק הישן, עד לעיריית קרית אתא – שם התקבצו כ-100 מתנגדים. למחרת, ביום שישי שעבר, צעדו מרחוב יוספטל ועד לבית ראש העירייה, יעקב פרץ, בגבעת טל, שם קיימו הפגנה מול ביתו.

ביום רביעי בשעות הצהריים נפגשו ראש העירייה ובא כוח הסוחרים, עו"ד אלי סרור, בניסיון לגבש הסכמות שיאפשרו את פתיחת השוק באזור התעשייה. בפגישה שנמשכה כשלוש שעות הצדדים לא הגיעו להבנות.

בלילה שבין שני לשלישי השבוע הוצתו חמישה עצי דקל בחזית בניין העירייה, ומשטרת זבולון פתחה בחקירה האם יש זיקה בין ההצתה לבין מאבק הסוחרים בעירייה. השריפה גרמה לנזק קל במבנה העירייה.

ביום ראשון השבוע הודיע לסוחרים בא כוח העירייה, עו"ד יצחק יונגר, כי אם לא יפתחו את השוק עד למחרת, העירייה תפרסם מכרז להשכרת כל הדוכנים בשוק בשכירות חופשית (למעט בעלי היתרי מכירה שיודיעו עד המועד האחרון על רצונם להתחיל ולפעול באופן מיידי בשוק).

חבר ועד הסוחרים, ארמונד חזן, אמר השבוע: "אם העירייה רוצה לשווק את השוק לסוחרים אחרים, שתשווק. אנחנו לא מתרגשים מזה. מה שהיה לנו להפסיד, כבר הפסדנו – את השוק ביוספטל ואת השוק שדוד ראם בנה ליד האצטדיון. לקחו לנו את זה, ובתמורה נתנו לנו מקום לעבודה בתנאים בלתי אפשריים. כל הזכויות שלנו הלכו קיבינימאט. לקחו לנו שוק ונתנו לנו אוויר".

הסוחרים בשוק, כ-500 איש, מוחים על מה שהם מכנים "הפרה בוטה וגסה" של הסכם שנחתם בינם לבין העירייה במאי 2009. לטענתם, העירייה דורשת סכומי כסף של 2,000-3,700 שקל בחודש עבור דמי ניהול דוכן, בעוד שבשוק יוספטל נדרשו לשלם רק 300 שקל בחודש. בנייר עמדה שפרסמו בשבוע שעבר כתבו הרוכלים כי הם דורשים להפחית את דמי הניהול; דורשים להעסיק בני משפחה; ודורשים לא לקפל את הדוכנים בסוף כל יום עבודה אלא רק בסופי שבוע. הם הודיעו כי השוק החדש לא ייפתח עד שהעירייה תיעתר לדרישותיהם.

אבל ראש העירייה פרץ לא ממהר להיכנע. ביום רביעי בשבוע שעבר נפגשו נציגי הסוחרים עם מנכ"ל העירייה, בני חזן, ופרשו בפניו את טענותיהם אבל הצדדים לא הגיעו להסכמה. במחאה התאספו הסוחרים כל יום השבוע ברחבת העיריה בניסיון ללחוץ על העירייה לשנות כמה מהתקנות שנקבעו להסדרת פעילות השוק.

גורם פוליטי בקרית אתא העריך השבוע כי פרץ לא ייכנע לתביעות הסוחרים. "אין בחירות בתקופה הקרובה, ככה שאין לו סיבה אמיתית להיות בלחץ", הסביר. "חוץ מזה, הוא ממשיך לקבל משכורת כל חודש; מה אכפת לו שהם משביתים את פתיחת השוק, זה הם שלא מרוויחים כסף בינתיים".

מהעירייה נמסר: "מדובר בניסיון מצד הרוכלים לשפר עמדות בדרך ובצורה אשר אינם מקובלים על העירייה. במהלך שנה וחצי של התנהלות משפטית התנהלה העירייה מול סוחרי השוק, תוך התחשבות והבנה עמוקה לצורכיהם. במהלך תקופה זו סוכמו כל התנאים בהתאם להחלטות בית המשפט. נציגי השוק היו שותפים מלאים לכל החלטה. העירייה מצידה עמדה בכל ההסכמות להן התחייבה, ועל כן מצופה מן הסוחרים לעמוד בהתחייבויות שלקחו על עצמם".