צילום: ויז'ואל/פוטוס מקרה נדיר של הצמחת שדיים בעקבות מריחת קרם המכיל לבנדר טופל בהצלחה במרפאות הכללית בקרית אתא. ד"ר מיקי שטיין, מומחה הכללית ברפואת ילדים בחיפה ובקריות, פגש בהורים מודאגים, שהגיעו אליו לאחר שהבחינו בגוש שנמוש בשד שמאל של בתם בת החצי שנה.

ההורים, שחששו כי מדובר בגידול או בהפרעה בהתפתחותה המינית של בתם, הגיעו למרפאת לב הקריה בקרית אתא להיבדק. בבדיקה הגופנית שערך ד"ר שטיין לא נמצאו סימנים להתפתחות מינית, למעט רקמת שד בצד שמאל.

בביקורת שנערכה לאחר עשרה ימים נמושה גם רקמת שד מימין. התינוקת הינה בריאה, נולדה בלידה רגילה וניזונה מחלב אם עד גיל חודשיים. עקומת הגדילה שלה היתה תקינה, ולמעט ויטמין D וברזל, לא טופלה בתרופות.

ד"ר שטיין חשד כי גורם חיצוני הוא שגרם לצמיחת השדיים, והרגיע את ההורים. בשיחה עם ההורים ציינה האם כי היא מורחת את הילדה בקביעות בקרם טבעי. הרופא, מודע למקרה דומה שדווח בספרות המקצועית לפני מספר שנים. שאל את האמא האם הקרם מכיל לבנדר, אך היא השיבה בשלילה. כדי להסיר ספק, ביקש ממנה להתקשר אליו מביתה ולהקריא לו את המרכיבים של קרם הגוף, ואכן, הסתבר שהוא מכיל אחוז גבוה של לבנדר. האם התבקשה להפסיק מיד למרוח את התינוקת בקרם זה ובתכשירים אחרים המכילים לבנדר.

בבדיקות מעקב נמצא, לאחר כחודשיים, שרקמת השד נעלמה לחלוטין בשני השדיים. ד"ר שטיין מסביר את התופעה: "צמיחת שדיים בגיל הרך עלולה להיגרם בשל מספר סיבות: מסיבה לא ידועה, מחלות אנדוקריניות וגידולים, ספיגת הורמונים ממקור חיצוני (תרופות, משחות) וכאמור תופעת לוואי נדירה ביותר של שימוש בקרם המכיל לבנדר".

בשנת 2007 פורסם בספרות המקצועית תיאור מקרה דומה על שלושה בנים שהחלו להצמיח שדיים לאחר שימוש בתכשירים מסוג זה.