צילום: אבי מועלם הממונה על המועצה הדתית בקרית אתא, עמרם בניזרי, מינה קרוב משפחה, ערן כהן, לתפקיד בלן (משגיח) במקווה שברחוב המייסדים בעיר. כהן נשוי לבת הדוד של בניזרי, ולפני יותר משנה, לאחר מותו של הבלן הקודם, יהודה ויצמן, הוא מונה באופן זמני לאחראי על המקווה המרכזי בעיר. לפני כן עבד במקווה כאיש תחזוקה.

כהן החל לעבוד במקווה לפני כחמש שנים, שנה לאחר שבניזרי מונה לממונה על המועצה הדתית. מינויו הקבוע נקבע רק באחרונה, על רקע החתימה על תוכנית ההבראה שסיימה שנים ארוכות של בעיות כלכליות. עקב בעיות אלה, במשך כ־14 שנה לא הופרשו כספים לקרנות הפנסיה וההשתלמות של עשרות עובדי המועצה.

אדם מהציבור הדתי בקרית אתא תקף השבוע את המינוי וכינה אותו נפוטיזם (העדפת קרובי משפחה על ידי מי שהשררה נתונה בידיהם). "לפני כמה חודשים הממונה על המועצה הדתית אמר שהוא מינה את קרוב המשפחה באופן לא קבוע, אלא כממלא מקום, אחרי שהבלן הקודם נפטר.

"לא יעלה על הדעת שבמהלך תוכנית הבראה, כשמביאים חשב מלווה שאמור להשגיח על כל מה שקורה, מסדרים מקום עבודה לקרוב משפחה. לא הגיוני להבריא את המועצה הדתית עם מינויים כאלה. זה מריח ממש לא טוב. איך ייתכן שאדם בתפקיד ציבורי ממנה קרוב משפחה שלו לתפקיד בלי מכרז. המועצה הדתית אינה העסק הפרטי של הממונה".

אדם דתי נוסף, שהעדיף לדבר בעילום שם, אמר כי המועצה הדתית מתנהלת כמו חמולה: "רק לפני כמה חודשים הממונה סידר לעוזר שלו, רפי אילוז, ג'וב כאחראי על הכשרות במועצה הדתית. אז המינוי של משגיח הכשרות עבר. או-קיי. אבל עכשיו מה? התחלנו לסדר עבודה למקרובים?".

הממונה, בניזרי, אמר בתגובה: "ערן כהן הוא לא בן הדודה שלי. הוא התחתן עם הבת של דוד שלי. הרבנים, הממונים והציבור מאוד מרוצים מהתיפקוד של הבלן. הוא לא נכנס היום לתפקיד, אלא עובד במועצה הדתית כבר חמש שנים. חיכינו לתקנים, ואחרי שנכנסנו לתוכנית ההבראה, אישרו לנו תקנים.

"לצערנו, תוך כדי עבודה במקווה נפטר הבלן, והוא החליף אותו. זה לא שמינינו אותו עכשיו. שלא יהיה בלן? זה לפי התקן. אני לא חושב שצריך לפרסם מכרז לתפקיד כזה. אם היה טעם לפגם בעניין הזה, משרד הדתות היה מעיר על כך. מי שיש לו מה להגיד על המינוי הזה, זה נובע ממרירות אישית. ערן עובד כבר כמה שנים במקווה, והוא עושה את התפקיד טוב מאוד. אני עוקב ובודק את עבודתו, ושומע דברים טובים על התיפקוד שלו".