צילום: דורון גולן העירייה גוזרת עלינו גזירות, אבל משפחת פרץ לא תנצח את משפחת השוק" – כך אמר חיים פחימה, רוכל בשוק קרית אתא, שפתיחתו הושבתה ביום רביעי.

במקום להגיע למקום העבודה החדש שלהם, 'שוקרן', פחימה ועוד כמאה מעמיתיו הרוכלים התקבצו ביום רביעי בבוקר בכניסה למשרדי העירייה, בניסיון להשפיע על ראש העירייה יעקב פרץ לשנות חלק מהחוקים שנקבעו להפעלת השוק החדש.

בתגובה להתקהלות הזמינה העירייה ניידות משטרה. בינתיים, בקצה השני של העיר, לקוחות שהיו משוכנעים שהשוק החדש פותח את שעריו, הגיעו באוטובוסים ומכוניות פרטיות לערוך קניות, והתאכזבו.

לא כך דמיינו לעצמם הסוחרים את היום החגיגי הזה. שנים רבות של דיונים בבית משפט ואין סוף צוים ותהפוכות סביב שאלת פינויו של שוק יוספטל הוותיק והמעבר למשכנו החדש ברחוב הגבורה באזור התעשייה (ליד צומת דשנים). אבל אף אחד מהם לא ציפה שיידרשו לשלם סכומים של 2,000-3,700 שקל בחודש עבור דמי ניהול, לעומת 300 שקל ששילמו בשוק יוספטל.

"אנשים פה אין להם כסף לאכול, מאיפה העירייה חושבת שנביא סכומים כאלה? מה זה פה, חנות בקניון?", סינן בכעס אחד הרוכלים. "ראש העיר תפס אותנו בביצים כי הרסו את השוק החדש, ועכשיו הוא מציב לנו כל מיני תנאים משונים. יש פה רוכלים שאם הם לא מוכרים, אין להם מה לאכול. הבטיחו לנו הבטחות שווא שהלכו לים. 90 אחוז מהסוחרים בשוק הם נרקומנים לשעבר, יש פה חבר'ה שעדיין נמצאים בשיקום. אנחנו לא ניכנע לחוקים הדרקוניים, נשבית כבישים ונשרוף צמיגים אם זה מה שצריך".

סוחר נוסף טען כי העירייה הציבה סלעים בכניסה לשוק בלילה שבין שלישי ורביעי, על מנת למנוע את כניסת הסוחרים. "500 משפחות אנחנו, לאן רוצים שנלך? כבר כמה חודשים שאנחנו לא יודעים מתי הולכים לפתוח את השוק החדש, כי כל הזמן היו דחיות. סוחרים פה קנו סחורה ב-400 אלף שקל והסחורה האת נרקבת עכשיו במשאיות. בהתחלה העיריה ביקשה 800 שקל דמי ניהול, אמרנו בסדר. אחרי זה 900 שקל, אחרי זה 1,000 שקל, אחרי זה 1,200 שקל והסכמנו גם לזה.

"בסוף העירייה כתבה באותיות הקטנות שזה לא כולל תשלום חשמל, ארנונה ומים. זה כבר מגיע ל-2,000 שקל בחודש. בנוסף, העירייה קבעה שיש קבוצת חריגים שנדרשים לשלם 3,700 שקל בחודש. מי שחושב שאלה תנאים טובים לעבודה, שישלח את הילדים שלו לעבוד בשוק. שראש העיר ידבר איתנו ולא ישלח לנו שליחים כמו מנהלי מחלקות בעירייה".

נכון ליום רביעי, ראש העירייה יעקב פרץ לא ניאות להיפגש עם נציגי ועד הסוחרים. הוועד הכין נייר עמדה ובו פירט את דרישותיו מהעירייה. "החלטנו להשבית את פתיחת השוק עקב הפרה בוטה וגסה של ההסכם באמצעות המגשר עו"ד אלי זהר ביום 6 במאי 2009".

הרוכלים פירטו את תלונותיהם: העירייה סירבה להקצות דוכנים שוק לכמה רוכלים. היא נדרשת להפחית את דמי הניהול לסך של 1,000 שקל בלבד. דרישה לשוויון בתשלום דמי ניהול בין כל הרוכלים שעברו מהשוק הישן לשוק החדש. דרישה לסדר את הדוכנים כראות עינינו עם קולבים וגלגלים לפי הצורך. שכל בעל דוכן יהיה רשאי להעסיק כל אדם מבני משפחתו.

"לא נקפל את הדוכנים בסוף כל יום עבודה אלא רק בסוף השבוע. שפעילות השוק תבוצע על ידי הוועד הנבחר של השוק, והוא יערב את העירייה רק במקרים חריגים. לסיום, כתבו אנשי הוועד, אנשי השוק לא ייכנסו לעבוד בשוק והשוק לא ייפתח עד שתנאים אלה יתקיימו".

מהעירייה נמסר: "העירייה לא מתכוונת להתקפל אל מול דרישת הסוחרים. מדובר בניסיון מצד הרוכלים לשפר עמדות בדרך ובצורה שאינם מקובלים על העירייה. במהלך שנה וחצי של התנהלות משפטית, התנהלה העירייה מול סוחרי השוק תוך התחשבות והבנה עמוקה לצורכיהם.

"במהלך תקופה זו סוכמו כל התנאים מול הסוחרים בהתאם להחלטות בית המשפט ועל פיהם. נציגי השוק היו שותפים מלאים לכל החלטה שהתקבלה. העירייה מצידה עמדה בכל ההסכמות להן התחייבה, ועל כן מצופה מן הסוחרים לעמוד בהתחייבויות שלקחו על עצמם".