צילום אילוסטרציה: אלעד גרשגורן הטיול השנתי של מספר תלמידי כיתה י' באורט מוצקין הסתיים מוקדם מן הצפוי. מסלולי הטיול היו ברמת הגולן, והלינה בקאנטרי בקצרין.

ביום הראשון של הטיול, לאחר ארוחת הערב, לקראת השעה 23:00 בלילה, הזמינו שישה ילדים שניצלים מ"שניצליה" בקרבת מקום. בחצות, כשהשליח הגיע לשער וביקש את כספו עבור המשלוח, הגיעו המורים למקום. הם קראו לתלמידים בשמותיהם, על פי ההזמנה, וביקשו מהם לשלם, אך לא לאכול את האוכל.

בנוסף איימו המורים על התלמידים שאם יאכלו, יחזרו בבוקר למחרת על האוטובוס הראשון הביתה. הנערים התווכחו עם צוות המורים וטענו כי הם רעבים ולא רוצים לוותר על האוכל ששילמו עבורו. בתשובה הורו להם אנשי הצוות החינוכי שילכו לאוהלים, וכי הטיפול בהם יידחה לבוקר.

אחד התלמידים מספר: "נכנסנו לאוהל, ואז הרכזת שלנו ביקשה שנהיה בשקט. היה אוהל אחד לידינו שהילדים הרעישו, אז מורה בא בעצבים לכיוון האוהל שלנו. בדרך הוא בעט בכמה אוהלים. כשהוא הגיע אלינו, הוא הפך את האוהל שלנו והעיף אותו. בנוסף, הוא פתח לנו את כל התיקים וחיטט בהם. כנראה חיפש שתייה חריפה".

תלמידים מספרים כי לאחר שהמורה לא מצא כלום, הוא החל להתקשר להורי התלמידים, על אף השעה המאוחרת - 2:30 בלילה. תלמיד שהיה מעורב בפרשה מספר: "הוא הלך לאזור שאכלנו בו והתקשר אלי הביתה. כשלא ענו לו, הוא חייג לאמא שלי לפלאפון".

אמו של הילד, שהיתה מבועתת משיחת הטלפון שקיבלה בשעת לילה מאוחרת, סיפרה: "שאלתי את המורה אם קרה משהו. נבהלתי נורא. הוא אמר לי שהבן שלי מתפרע ושאם הילד לא ישן, אז גם אני לא אשן בלילה. זה פשוט היה לא נורמלי. זה לא יכול לחכות עד הבוקר?".

בשלב הזה היה כבר מאוחר בלילה וכולם היו עצבניים. התלמידים מספרים שכל המורים הסתובבו בקרבת האוהלים והיו כעוסים. נערה שישנה באוהל הראשון מספרת: "אנחנו היינו הראשונות בשורה. מורה עבר וניער את האוהל כשאנחנו בפנים".

תלמיד נוסף מתוך השישה שהזמינו אוכל יצא לבדוק מה עם חברו. "יצאתי לראות מה קורה איתו כי רצו להעיף אותו הביתה, אז המורה היה עצבני ואמר לי שהוא מתקשר להורים. בזמן שהתקשר ביקשתי שינתק. הוא ענה, אם אני לא ישן, גם ההורים שלך לא ישנו".

אמו של הילד שקיבלה את השיחה בשלוש הופתעה לשמוע שהילד שלה מרעיש בלילה. "אמרו לי, אולי את תצליחי לחנך אותו". עוד הוסיפה האם: "אנחנו לא בשוויץ, לא מתקשרים לאנשים בשעות כאלו, אלא אם כן חלילה מישהו נפטר".

בבוקר למחרת, במסדר הבוקר, הועלו ששת התלמידים על אוטובוס יחד עם עוד כתשעה נוספים שלא רצו לצאת למסלול הליכה.

מאורט מוצקין נמסר: "כל פעולה הנעשית על ידי הנהלת בית הספר וצוות מוריה, הינה פעולה חינוכית התואמת את מדיניות בית הספר".