צילום: דורון גולן דיירים ברחוב ז'בוטינסקי בקרית מוצקין מתלוננים כי רשלנות בעבודות השיפוץ של מערכת הביוב בשכונתם גורמת לדליפות של מי ביוב אל תוך חצרותיהם.

לטענתם, תשתית הביוב נבנתה באופן הפוך מהמקובל, והצינורות שהותקנו אינם עבים דיים, ולכן לא עומדים בלחץ המים שעוברים דרכם. עוד הם טוענים, כי בשבועות האחרונים נגרמות הצפות כמעט בכל יום, והם נאלצים להתקשר ל"פלגי מוצקין" ולהזמין את הביובית, כדי שתשאב את מי הביוב מחצרותיהם.

רחוב ז'בוטינסקי הוא אחד הוותיקים בקרית מוצקין, ומאוכלס בקשישים ובעולים ממדינות חבר העמים. מדובר באזור שקט, ובו בנייני רכבת בבנייה נמוכה. בשנת 2006 שופצו חלק מהבניינים ברחוב, בעבודות שנעשו בפיקוח האגודה לתרבות הדיור. אלא שלאחרונה התעוררו בעיות במערכת הביוב, ששופצה גם היא במסגרת העבודות.

"כשבנו את השיפועים לביוב, עשו אותם הפוך", מספר אחד הדיירים בשכונה. "לא רק זאת, אלא שבכל השורה של הביוב, בבתים שמספריהם 29-19, לא בנו בריכות לניקוז מי הביוב, ויש מרחקים בין הבריכות הקיימות.


"השיא היה שהתקינו צינור בקוטר 4 צול במקום 6 צול, וכשמשהו נתקע בצינור, יש סתימה ואחרי זה דליפה. יש פה בריכה גדולה ומגעילה של מי ביוב, שגורמת לצחנה גדולה בשכונה. גרים פה לא מעט אנשים מבוגרים, שלא ממש מסוגלים לטפל בבעיות מהסוג הזה, מה גם שהרשויות מגלגלות את האחריות מהאחת לשנייה".

דייר נוסף מספר: "לפני ארבע שנים בערך עשינו שיפוץ חיצוני של המבנים, כולל תשתית הביוב. כל דייר שילם 6,000 שקל. הבעיה היא שהקבלן בנה הפוך את תשתית הביוב. זה גורם לכך שבכל יומיים יש הצפה של מי הביוב, במיוחד בז'בוטינסקי 29-25. הכל צף פה.

"אתה יוצא בבוקר לעבודה, ויש ריח של ביוב וצרכים ששוחים בתוך מים מצחינים. עד לאחרונה פלגי מוצקין שאבו לנו את הביוב, והכל הסתדר. בשבועיים האחרונים כמה תושבים הלכו לעירייה כדי לדבר עם המהנדס, אבל הוא אמר שזה לא העניין של העירייה אלא עניין פרטי שלנו. אנחנו נופלים בין הכיסאות, ולא ממש יודעים איך לפתור את העניין הזה".

הדיירים פנו לעורך דין מתל אביב על מנת שיטפל בעניינם, וכתבו על בעייתם למהנדס העירייה. בינתיים, החליטו לתקן את הליקויים על חשבונם, ולאחר מכן לתבוע החזר כספי מהאגודה לתרבות הדיור בקרית מוצקין.

"למה אנחנו צריכים לשלם פעמיים על אותה עבודה?", תמה אחד הדיירים. "כבר שילמנו 6,000 שקל לפני כמה שנים, ועכשיו צריך לעשות אותה עבודה. כשיסיימו את העבודה, אנחנו נתבע את האגודה לתרבות הדיור ואת הקבלן שביצע את העבודות".

מנהלת האגודה לתרבות הדיור בעיר הפנתה לקבלת תגובה מהעירייה.

מפלגי מוצקין נמסר: "תאגיד המים החל עבודתו בספטמבר 2009. התאגיד אינו מבצע עבודות בשטח פרטי, אלא אך ורק בקווים עירוניים שרק הם מתוחזקים ומטופלים על ידנו. ברחוב ז'בוטינסקי התאגיד אכן ביצע, וזאת לפנים משורת הדין וכמחווה של רצון טוב לתושבים, עד שהם יתארגנו ויבצעו את העבודה הנדרשת".