צילום: גיל לרנר תושבי כפר מנדא חשודים שהדיחו נערות בנות 15 מהקריות לשימוש בסמים קשים, סיפקו להן סם תמורת יחסי מין ועשו להן שטיפת מוח בנושאי דת. בחיפוש בבתיהן של הנערות נמצאו ספרי קוראן.

תחילת הפרשה בחודש ספטמבר, כאשר למשטרה מגיע מידע מודיעיני על ערבים שמסתובבים בקריות ומדיחים נערות לסם. חוקרי מחלק נוער חשיפה בימ"ר (היחידה המרכזית) חוף החלו בחקירה סמויה.

הם איתרו את הנערות, שמונה במספר, רובן מקרית מוצקין. בחיפוש בביתן נמצאו סמים קשים מסוג קריסטל, קוקאין ואקסטזי. כמו כן נמצאו ספרי קוראן. הנערות נלקחו לחקירה, ורק לאחר גביית עדותן התברר לחוקרים עד כמה חמורה הפרשה.

הנערות סיפרו בעדותן כי החשודים חשפו אותם לסמים לאט לאט. בתחילה סיפקו להם את הסם חינם אין כסף, ולאחר שהתמכרו הם קיימו איתם יחסי מין תמורת הסמים. עוד סיפרו הנערות כי החשודים דיברו איתם הרבה על דתם וניסו לקרב אותן לאיסלם.

חלק מהנערות סיפרו בחקירתן כי החשודים גרמו להם להתעניין באיסלם, וכמה הודו שחשבו לחזור בתשובה ולהתאסלם. כאמור, ברשותן של חלק מהנערות נמצאו ספרי קוראן. יצוין, כי חלק מהנערות הינן בנות למשפחות מסורתיות.

פקד אבישי ג'ינו, מפקד מחלק נוער חשיפה: "החשודים צדו את הנערות כמו טרף קל וניצלו אותן. מדובר בנערות שלא נמצאות במסגרת. החשודים הסתובבו בגנים ציבוריים ובחופי ים, וכאשר הבחינו בנערות, החלו לשוחח איתן ולהתחבר אליהן.

"הם באו לנערות עם רכבי יוקרה, כסף, אלכוהול, סמים ופיתו אותן בקלות. בשלב מסוים הם גם לקחו אותן לכפר וקיימו איתן יחסי מין תמורת הסמים שסיפקו להן. את יחסי המין הם לא ביצעו בכפייה, אך תוך ניצול חולשתן של הנערות שכבר היו מכורות לסם וזקוקות לו".

השבוע הפכה החקירה מסמויה לגלויה. בבוקר יום שני הגיעו בלשי הימ"ר לכפר מנדא ועצרו שני חשודים: מוראד עבדל-עזיז (32) ועלא עלאם (27). בית המשפט האריך את מעצרם בחמישה ימים. כמו כן חילטו השוטרים ג'יפ יוקרתי שהיה ברשות החשודים.

עם התפוצצות הפרשה נדהמו ההורים לגלות את מעשי בנותיהם. גורם מתוך החקירה: "כששוחחנו עם ההורים, הבנו שאין להם כל מושג מה הבנות שלהם עושות כשהן מחוץ לבית. ההורים נדהמו, לא האמינו. חלקם בכו, חלקם כעסו, מין תחושה של חוסר אונים".

פקד ג'ינו: "אנחנו, החוקרים, תמיד חושבים שכבר לא ניתן לזעזע אותנו, אבל כל הזמן נדהמים מחדש. העברנו את שמות הנערות לטיפול רשויות הרווחה. החקירה בעיצומה וצפויים מעצרים נוספים".