חרדים, תושבי קרית אתא, פנו לח"כים אורי מקלב ומשה גפני מיהדות התורה לאחר שקבלן של החברה הלאומית לדרכים, הבונה את כביש עוקף קריות, ביצע בימי שבת בשבועות האחרונים עבודות עפר ובכך חילל את השבת. העבודות בוצעו בסמוך לצומת שמחבר בין קרית אתא לקרית ביאליק.

כביש עוקף קריות, פרויקט בהיקף כספי של 1.9 מיליארד שקל, נבנה במטרה להוות חלופה נטולת רמזורים לכביש שדרות ההסתדרות הסואן בקטע שביו עכו לצומת הצ'ק פוסט. הכביש, שמתוכנן להיבנות לאורך 14 ק"מ, כולל בניית כמה מחלפים: כרי נעמן (דרומית לעכו), שדרות ההסתדרות, אתא דרום, אתא צפון-קרית ביאליק.

הרב טוביה שולזינגר, בנו של הרב האשכנזי הראשי לשעבר, אמר השבוע כי החרדים בעיר רואים בחומרה רבה את חילול השבת. "זו חברה ממשלתית שמבצעת את עבודות סלילת הכביש ומחללת את השבת וזה דבר חמור", אמר שולזינגר. "עשו שם עבודות עפר עם כלים כבדים. אני הייתי שם בשבת בשעה אחת בצהריים ועשו שם עבודות.

"אחרי זה התברר לי שכשאני הייתי, עבדו לא בצורה מאסיבית, אבל אנשים שגרים שם באזור סיפרו לי שכבר כמה שבתות מבצעים שם עבודות רציניות עם כלים כבדים. פנינו לח"כים מקלב וגפני ונאמר לנו שבשביל לעבוד בשבת צריך היתר עבודה, מה שלא היה. זכותנו על ארץ ישראל היא מכוח התנ"ך, ושמירת השבת היא אחד הסמלים של מדינת ישראל. לא יכול להיות מצב שגוף ממלכתי ישבור צביון של מדינה שנמשך כבר 60 שנה. אם אדם פרטי עושה את זה, זה עניינו הפרטי, אבל חברה ממלכתית? בשבת לפני שבועיים הם גם עבדו, וכשביררנו למה, הם אמרו שהעבודות בוצעו בטעות ושזה לא יקרה שוב, אבל בשבת בשבוע שעבר הם המשיכו לעבוד".

במשרד התחבורה הפנו לקבלת תגובה לחברה הלאומית לדרכים.
מהחברה הלאומית לדרכים נמסר בתגובה כי יוזמה מקומית של קבלן משנה בפרויקט, המעסיק עובדים לא יהודים, גרמה לחריגה זו. "העבודה בוצעה באזור בו נעשו עבודות בתת הקרקע ונותרו בורות פתוחים רבים. הקבלן ביקש להיערך במועד לקראת ימים גשומים. מיד עם גילוי העניין התקיים בירור, ובסיומו העירה החברה הלאומית לדרכים לקבלן הראשי בפרויקט ולקבלן המשנה. בהזדמנות זו נציין כי עבודה בשבת אינה מקובלת על החברה הלאומית לדרכים, למעט במקרים של סכנה בטיחותית או חשש לפגיעה בנפש".