צילום: אלעד גרשגורן 700 גלויות המביעות את מחאת הציבור יוגשו החודש לראש עיריית חיפה, יונה יהב, על ידי הקואליציה לבריאות הציבור. בחודשי הקיץ הסתובבו פעילי הקואליציה, בהם חברי הוועד המנהל, סטודנטים ותלמידים, ברחבי חיפה וכן במקומות בילוי גדולים בקרית מוצקין וקניון 'לב המפרץ', וחילקו לעוברים ושבים גלויות עם שטח גירוד, בדומה לכרטיסי חיש-גד.

"חילקנו את הגלויות לתושבים ביד", מספרת מנכ"לית הקואליציה לבריאות הציבור, רונית פיסו. "רצינו להעלות את המודעות לכך שזיהום האוויר ומטרדי הריח הם לא איזו אג'נדה מנותקת של משוגעים לדבר, אלא עניין יומיומי שעוטף אותנו כל הזמן. לא מדובר בקמפיין שמתחיל ונגמר, אלא במאמצים שלנו לשתף את הציבור ולגרום לו להיות מעורב.

במהלך הקיץ חילקו הפעילים כ-2,500 גלויות. "בכל פעם שאתם סובלים ממטרדי הריח ומאיכות האוויר הירודה, גרדו!", נכתב בגלויה. "את הכרטיסיות שלחו לנו, ואנו נפנה למר יונה יהב בדרישה לשים לזה סוף".

בגירוד, כמובן, לא זוכים בדבר. "בכל גירוד נחשף X אדום, סמל לסבל שגורמים מטרדי הריח", מוסיפה פיסו. "עד כה הושבו אלינו כ-700 גלויות, ואנחנו מתכוונים להעבירם בקרוב לעיריית חיפה. אחרי שנים של התעלמות מבעיות זיהום האוויר שגורמים המפעלים, אנו מתחילים לחוש התקדמות בתחום שיתוף הפעולה עם הרשויות".

בקואליציה מציינים בסיפוק את התייחסות עיריית חיפה לדוח זיהום האוויר האחרון, שבעקבותיו כונסה הוועדה העירונית לאיכות הסביבה לדיון מיוחד, במסגרתו הציגו עורכי המחקר את תוצאותיו. בדיון השתתפו כל הגורמים המקצועיים וארגוני איכות הסביבה וזאת על מנת ללמוד את משמעויות המחקר והצעדים המעשיים אותם ניתן לגזור ממסקנותיו.

בהודעה שפרסם הכריז יהב: "אני מסכים לגמרי עם דבריו של ד"ר סטיב גרנט, יו"ר הקואליציה לבריאות הציבור. גם לאחר השיפור הדרמטי באיכות האוויר במפרץ חיפה, תמשיך העירייה במאבק על מנת להבטיח את בריאות התושבים, וכי כל התקנים והכללים המחמירים ביותר שנקבעו ויקבעו בעתיד על ידי המשרד להגנת הסביבה ימולאו במלואם על ידי כל המפעלים הפעילים באזור".