צילום: חיים הורנשטיין   חברת י.מ.ב קרית בנימין מרכז רפואי, המפעילה בית אבות בקרית אתא, עתרה לבית המשפט המחוזי בחיפה בבקשה להורות לעירייה להשיב לה עשרות אלפי שקלים, כספי פינוי זבל, בטענה שהעירייה מסרבת לפנות אשפה מחצר בית האבות.

בעתירה נטען כי בית האבות משלם ארנונה כנדרש, אך העירייה מתעלמת מחובתה לפנות זבל מהחצר, ולכן פנה בית האבות לקבלן פרטי לצורך פינוי האשפה בתשלום. כמו כן נטען כי מיולי 2009 ועד היום שילם בית האבות לקבלן הפרטי לפינוי זבל סכום מצטבר של 66,246 שקל.

בית האבות נבנה לפני 42 שנה והוא משמש אכסניה קבועה ל-150 קשישים סיעודיים ותשושי נפש, רבים מהם תושבי קרית אתא, שאינם יכולים עוד להמשיך להתגורר בדירתם ונזקקים בערוב ימיהם לסיוע והשגחה צמודה. חיוב הארנונה השנתי המוטל על בית האבות מסתכם בכ-150 אלף שקל.

בעתירה נכתב כי בית האבות הופתע לגלות כי העירייה מתעלמת במופגן מחובתה הבסיסית לפינוי אשפה, על אף שמדובר באשפה ביתית רגילה שלא חורגת או שונה מהאשפה אותה ייצרו הקשישים גם בביתם, ומבלי שלעירייה יש צידוק או עוגן בדין להתנהגות פסולה זו.

בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד עדן ענבר, נטען כי העירייה לא העלתה כל דרישה לתשלום על פינוי פסולת "מפעל" או "פסולת חריגה" אלא הורתה לרכב איסוף האשפה, שממילא מפנה את הזבל פעמיים בשבוע, שלא לפנות את האשפה מחצר בית האבות. בית האבות הציג לעירייה מסמכים המאמתים כי האשפה אינה כוללת כל פסולת רפואית (מחטים, מזרקים וכו') מכיוון שפסולת זו נאספת במיכלים מיוחדים ומפונה באמצעות קבלן שנשכר במיוחד למטרה זו.

בבית האבות טוענים כי העירייה לא מותירה להם ברירה אלא לפנות את האשפה על חשבונם, שאם לא כן תיערם האשפה ותהווה מפגע סביבתי ורפואי.

בית האבות ביקש מבית המשפט לקבוע כי העירייה לא עומדת בחובתה לפינוי אשפה, לחייב אותה לפנות את הזבל ולהשיב לו סכום של 66,246 שקל בתוספת ריבית והצמדה. העירייה טרם הגישה כתב הגנה.

מהעירייה נמסר בתגובה: "נתייחס לעתירה בבית המשפט. כפי שנמסר גם לעותרים, מדובר בבית חולים המייצר אשפה מיוחדת ובכמות גדולה, ועל פי חוק העזר העירוני, במקרה זה על בית החולים לדאוג לפינוי האשפה".