צילום: דורון גולן עובדי מנהרות הכרמל, המצויות בשלבים האחרונים לפני הפעלתן המלאה, הצילו השבוע עוף דורס לילי קטן, תחמס אירופי, שנקלע לאחת המנהרות וסירב לצאת. לאחר טיפול בסיסי הוצמדה לרגלו טבעת, והוא שוחרר להמשיך בנדידתו.

עובדי הזכיין להפעלת המנהרות, כרמלטון, שבבעלות שיכון ובינוי ואשטרום, מצויים כיום בעבודות התיאום של כל המערכות במנהרות, בשאיפה לפתוח אותן לתנועת כלי הרכב במהלך החודשיים הקרובים.

"בעקבות דיווח של סיירים במנהרות הכרמל על ציפור פצועה שהתגלתה בתוך המנהרה, על הכביש, יצאתי למקום", סיפר בועז סקוירסקי, מנהל המערכות של מנהרות הכרמל. "נראה היה שהציפור נפגעה מסיבה לא ברורה, והיא שכבה על הכביש ללא תנועה.

"התקשרתי מיד למוקד של רשות הטבע והגנים, והם הפנו אלי את הפקח יגאל מילנר מהחי בר. מתיאור של הציפור ומבדיקה באינטרנט הבנתי, שמדובר בדורס הנקרא תחמס אירופי. הודיעו לי שיוכלו לקחת אותו רק למחרת, והנחו אותי כיצד לטפל בו".

תחמס הוא עוף דורס לילי נדיר יחסית, שצבעו אפור-חום מוכתם, המתאים להסוואה בין קליפות העצים ואדמת השדות. זהו עוף קטן, 30-20 ס"מ, בעל ראש עבה, עיניים גדולות מאוד ומקור קטן, שבבסיסו זיפים ארוכים, הדומים לשפם. בארץ יש שלושה מינים: מצרי, נובי ואירופי, השכיח מביניהם, ומעטים נצפו מקננים בארץ. הם אוכלים חרקי לילה מעופפים, בעיקר עש, ואוהבים את צידי הדרכים, ולכן גם נדרסים תכופות.

"הכנסתי את התחמס לתוך קרטון, כדי לשמור על סביבה חשוכה וכדי שהוא יישאר רגוע", המשיך סקוירסקי. "בסוף היום לקחתי אותו הביתה. טחנתי בשר בקר והגשתי לו למקור. בתוך כחצי שעה הוא כבר גילה סימני התאוששות, ובתוך זמן קצר נעמד על רגליו.

"למחרת בבוקר הגעתי איתו לעבודה. הפקחים הסבירו לי שיצמידו לרגלו טבעת, כדי שניתן יהיה לעקוב אחריו. התקשרתי בערב לשמוע מה שלומו, והבנתי שבקרוב הוא ישוחרר. למחרת, כשהתקשרתי, סיפרו לי שהוא שוחרר לחופשי".

אחראי הרבייה והשיחרור לטבע ברשות הטבע והגנים, יגאל מילנר: "פגיעה ממכוניות היא בעיה ידועה של התחמסים. כחלק מהסוואתם הם נשכבים ולא זזים, וגם אם לא נפגעו, מי שמוצא אותם חושב שכן.

"אם הם כבר בוחרים לברוח, הם בורחים לכיוון אורות המכונית, ואז נפגעים. על פי התיאור שקיבלתי מבועז, בעיקר תיאור ה'שפם' האופייני לתחמס, וכן על פי ההתנהגות שהפגין, הבנתי שמדובר בפרט צעיר של תחמס, שכנראה נודד לראשונה בחייו.

"נגעה לליבי הדאגה הרבה והמסירות שבועז הפגין, והנחיתי אותו בעניין ההאכלה והטיפול - לתת קצת מים, ולמחרת גם אוכל. למחרת לקחנו את התחמס ל'בית החולים' לחיות בר שלנו, בשמורת אפק, שם נמצא שהוא בריא ושלם. במצב כזה אין לנו, כמובן, סיבה להחזיק אותו בשבי, והוא שוחרר".