צילום: חגי אהרון התגייסות ברגע האחרון של חבר מועצת עיריית קרית ים, אלי גבאי, שהוא גם מתנדב בזק"א, הביאה לכך שגופת יהודי שנפטר ברוסיה והיתה מיועדת לשריפה, נקברה בארץ כדין.

הפרשה החלה בסוף השבוע שעבר. למשרדי זק"א בירושלים צלצלה אישה, שסירבה להזדהות, וסיפרה כי אביה נפטר ברוסיה, וכי אין לה כסף להביא את הגופה לארץ. על כן בחרה בפתרון הפשוט - שריפת הגופה. יו"ר זק"א, יהודה מש"י זהב, ניסה לשכנעה להזדהות, אבל ללא הצלחה.

באמצעות מספר הטלפון ניסו לאתר אותה, ואז התברר כי הטלפון ממנו נעשתה השיחה רשום על שם תושב רחוב לימן בקרית ים. אנשי זק"א עירבו בפרשה את חבר מועצת עיריית קרית ים, אלי גבאי, שמתנדב כבר עשר שנים בארגון. גבאי ניסה לאתר את המשפחה, אבל אז התברר כי הכתובת שגויה. למשרד זק"א התקבלה עוד שיחה מהאישה המסתורית, הפעם מטלפון נייד. היא שוב סיפרה כי החליטה לשרוף את הגופה.

הפעם הועבר המספר לידי גבאי, שיצר עימה קשר. "אמרתי לה שאסור לשרוף גופה של יהודי, שחובה להביא אותה לקבורה כאן. היא אמרה שאין לה כסף, וכל מה שיש לה מספיק כדי לשרוף. ניסיתי לשכנע אותה עד כמה חשוב להביא את האיש לקבר ישראל, אבל היא אמרה שאין מה לעשות. בעקבות השיחה התחלנו לפעול: יצרנו קשר עם הקהילה ברוסיה וביררנו שאכן מדובר ביהודי. אחר כך התחלנו לברר איך להביא את הגופה לארץ.

הקהילה היהודית הסכימה לממן את הטסת הגופה, ואנחנו מצאנו חלקת קבר בשער מנשה. לא ניתן לקבור במקום אחר, כי מדובר באדם שאינו תושב ישראל. סיכמנו עם חברת קדישא שם על החלקה. בסופו של דבר הבת נסעה לרוסיה והשבוע חזרה עם גופת אביה לארץ והבאנו אותו לקבר ישראל".

במבצע כולו היו מעורבים כמה אנשי זק"א, בהם מש"י זהב, גבאי, קמב"ץ צפון בחברה, חזקי פרקש, והמתנדב צביקה שנהב. העלות הכוללת של המבצע הסתכמה ביותר מ־35 אלף שקל, שנאספו בתרומות. גבאי: "אני מרגיש מצוין שמנעתי שריפת גופת יהודי. כמשפטן אני פועל בארץ נגד ניתוחים לאחר המוות ושריפת גופות, במיוחד כשמדובר בתושב קרית ים. אני שמח שבסופו של דבר הצלחנו לגייס את כל מי שצריך ולהשלים את הבאת הגופה לקבורה בישראל".