צילום: Index Open תושבת קרית ים, שהגישה מכתב התפטרות למעסיקיה, תזכה לקבל פיצוי פיטורים בסך 23 אלף שקל. זאת, לאחר שבית הדין לעבודה קיבל את עמדת העובדת, שהוצגה בידי עו"ד רונית הופרט, שהיא סבלה מהתעללות נפשית ומילולית במהלך העבודה.

בכתב תביעה שהגישה העובדת נגד חברת "אחים חנו מפעלי מתכת בע"מ", מאזור התעשייה של קרית ביאליק, נטען כי התובעת, מנהלת חשבונות, עבדה בחברה במשך חמש שנים. יחסי עובד-מעביד הופסקו ביוני 2007, כתוצאה מהתפטרות התובעת, על רקע של מה שהיא מכנה התעללות נפשית, שהפכה לטענתה לבלתי נסבלת ולא הותירה לה ברירה אלא להתפטר.

לפי התביעה, מעבידה יונה חנו, התעלל בה, הטיח בה עלבונות, צעקות וטריקות דלת נזעמות. תקופות היחס המשפיל באו בגלים, כשביניהן תקופות רגיעה. התובעת, על פי כתב התביעה, היתה מסורה ביותר לעבודתה, אולם תחת מוראו של חנו, התקשתה לתפקד. ב-28 במרץ 2007, אירעה התפרצות חמורה במיוחד של חנו, שהעליב את התובעת תוך צרחות ומכות על השולחן וגרם לכך שהתובעת התמוטטה נפשית ופרצה בבכי ללא הפסקה.

בו ביום כתבה מכתב התפטרות. בתגובה אמר לה חנו, על פי כתב התביעה: "לכי לרוסיה, תלמדי עברית. את לא יודעת מה זה אלימות מילולית". הוא דרש שתכתוב מכתב אחר, בו לא תוזכר אלימות או התעללות.

התובעת נעתרה לבקשת מעסיקה להמתין למחליפה, כתבה מכתב התפטרות נוסף, מרוכך יותר, המתינה למחליפה. בתביעה מצוין עוד, כי בשנת 2005 חלתה בסרטן השד, קיבלה טיפולי הקרנות וכימותרפיה. לאחר סדרת טיפולים, חזרה לעבודה, "ובמקום לתמוך בעובדת שלו בתקופה קשה זו בחייה, המשיך מר חנו בהתנהגותו הגסה הבלתי נסבלת", נטען בכתב התביעה.

במהלך המשפט השוותה עו"ד רונית הופרט את מערכת היחסים בין המעביד לתובעת כ"מערכת יחסים הדומה לזו שמתנהלת בין בעל מכה ואשתו".
בפסק הדין כותבת השופטת שומרוני-ברנשטיין: "אמנם השוואה זו הינה דרמטית במקצת, ואולם, התרשמותנו במסגרת הדיון היתה כי יש גרעין של אמת בהשוואה זו. התובעת הביאה מסר עדויות להתנהלות מנהל הנתבעת, סיפרה כי צעק עליה שהיא "רוסייה", שתלך ללמוד עברית ותחזור לרוסיה וכן, בפיצוץ האחרון קרא לה "מטומטמת". מנהל הנתבעת התכחש לטענות אלה, ואולם מעדותו אצלנו דווקא התרשמנו כי הטענות היו נכונות".

עוד נכתב בפסק הדין: "התרשמנו מעדותו של מנהל הנתבעת כי מדובר באדם קשה, חסר אמפתיה, שאינו מודע למגרעותיו".

בית הדין קבע: "לא ניתן לצפות מעובד שימשיך לעבוד במקום עבודה בו הוא זוכה ליחס מבזה ומשפיל וגם אם התובעת לא קמה ועזבה בפעם הראשונה שהתנהגו אליה בצורה כזאת, אלא ספגה התנהגות כזאת שוב ושוב".

בית הדין קבע כי החברה הנתבעת תשלם סך של 23,062 שקל פיצויי פיטורים. הנתבעת תישא בהוצאות המשפט בסך 2,000 שקל ובשכר טרחת עורך דין בסך 5,500 שקל.

בבית הדין לעבודה טען עורך דינה של החברה כי התובעת לא הוכיחה את תביעתה. "עדותה של התובעת הינה עדות מפוקפקת. טענתה של התובעת להתפטרות עקב התפרצות מצד הנתבעת הינה טענה המשוללת כל אחיזה במציאות, כללית אינה מפורטת ונטענה בחוסר תום לב מובהק. הוכח גם מעבר לכל ספק שהתפטרות התובעת היתה בסמוך מאוד למועד תחילת מקום עבודה חדש. לעומת זאת עדותו של המנהל היתה אמינה ומתחברת לשכל הישר".